Yaşam

Bartın’ın Amasra ilçesinde bir maden ocağında patlama: 26 madenci hayatını kaybetti

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında Cuma akşam saatlerinde bir patlama meydana geldi.

Maden ocağındaki patlamaya ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamada 26 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgeye gelerek maden patlaması hakkında açıklamalarda bulundu. Soylu açıklamasında, “110 çalışandan 26 madenci şehit oldu. 6’sı Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçakları ile İstanbul’a götürüldü. 5’i Bartın’da tedavi görüyor” dedi.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, eksi 300 kotta 44 kişi, eksi 350 kotta 5 işçi var” .açıklamasında bulundu. 

Yaralıların durumu ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, “Tedavisi süren 11 yaralımız var. 1’i ağır, 4 hastamız yoğun bakımda. 1 hastamız serviste tedavi görüyor. 6 vatandaşımız uçak ambulanslarla İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezine sevk edildi.” açıklamasını yaptı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, Amasra’daki patlamaya ilişkin soruşturma başlattı, üç savcı görevlendirdi.  Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, “Bartın Amasra’daki maden kazası ile ilgili Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirilmiştir” açıklamasını yaptı.

ÜÇ BAKAN OLAY YERİNE HAREKET ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamanın meydana geldiği olay yerine hareket etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu