Politika

Bakan Çavuşoğlu: ‘Suriye’ toplantısına İran da katılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye toplantılarının İran’ın da katılımıyla 4’lü formatta devam edeceğini söyledi. Çavuşoğlu, “Rusya’dan olası dışişleri bakanları toplantısının hazırlığı için teknik düzeyde bir toplantı yapma teklifi geldi. Gelecek hafta için bakan yardımcımızı Moskova’ya göndereceğiz ve bu toplantıya İran tarafı da katılacak” dedi.

Suriye’ye yapılan yardımlar için hava sahasının açıldığını belirten Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Birleşmiş Milletler’in yardımları kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Suriye’ye insani yardım götürmek isteyen uçaklara hava sahamızı da açtık. Sınır ötesi yardımların yanında çizgi ötesi yardımlara da Türkiye gerekli desteği vermiştir. BM de sınır kapılarını kullanarak Suriyelilere yardımlarını ulaştırdı. Cilvegözü Sınır Kapımıza ulaşan yollar deprem sebebiyle zarar görmüştü. Bunların tamir dilmesi için gerekli adımlar atıldı. 475 yardım tırı geçti. Kilis’te açılan iki tane sınır kapımız da insani yardımlar için kullanılabileceğini söylemiştik. Kilis tarafından da Suriyelilere yardım ulaştırıldı. BM’nin yardımları kesintisiz şekilde devam ediyor. İnsani yardım için hava sahamızı da açtık. Bölgeye toplam 494 insani yardım tırı sevk edildi. Suriyeli kardeşlerimize de duyarsız kalmadık, elimizde gelen desteği verdik. “Suriyelilere kapılar açılıyor” gibi komplo teorileri ortaya atıldı. Biz ne olursa olsun gerçekleri söylemeye ve bu tür destekleri vermeye devam edeceğiz.” 

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da ikili konuları görüşme fırsatı elde ettiklerinin altını çizerek, “Engellerin kaldırılması konusunda neler yapılması gerekiyor onu görüştük. Gümrük ve transit ilişkileri görüştük. İran, bölgesel iş birliği çerçevesinde Suriye ile Ankara arasında farklı bakış açılarını gidermek için kendi rolünü üstlenmeye hazırdır. İran, her türlü 4’lü formata Tahran-Moskova-Ankara-Şam arasındaki formata hazır olduğunu beyan ediyor” dedi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu