PolitikaYaşam

Bahçeli’den Kavala çıkışı

MHP lideri Bahçeli, 10 ülkenin büyükelçisinin tutuklu iş insanı Osman Kavala için yaptığı özgürlük çağrısını ‘muhtıra’ olarak nitelendirdi. Bahçeli, Kavala’yı kastederek, “Bu Sorosçu’nun mahkemesi karara bağlanır ve hüküm verilirse, önce cezasını Türkiye’de çekmesi, sonra da vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçiden birisinin ülkesine gönderilmesi artık milli bir zarurettir” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bahçeli’nin gündeminde, tutukluluğunun dördüncü ayında olan iş insanı Osman Kavala için özgürlük çağrısında bulunan 10 ülkenin büyükelçileri vardı.

Bahçeli ‘Türkiye’ye hukuksuz bir çağrıda bulundular’ dediği büyükelçilerin görevlerinin sınırlarını tamamen aştıklarını savundu. Çağrıyı bir nevi ‘muhtıra’ olarak nitelendiren Bahçeli, ‘Sorosçu’ olarak bahsettiği Kavala’nın ise vatandaşlıktan çıkarılıp, kendisi için özgürlük çağrısı yapan 10 büyükelçinin birinin ülkesin gönderilmesinin artık bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

ABD ve Kanada’nın içinde oluğu 10 Avrupa ülkesinin Osman Kavala’nın avukatlığına soyunduklarını yürüyen bir yargısal sürece müdahil olmaya teşebbüs etmek gibi bir skandala imza atmakla kalmamışlar, görevlerinin sınırlarını tamamıyla aşmışlardır diyerek sözlerine devam ederek,19’uncu yüzyılda yaşanan ve yasatılan yabancı sefirler baskısının tekrarına, yeniden sahne almasına hiç kimse kalkışmamalı, buna cüret dahi etmeyi aklından geçirmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi çıkarları adına hiçbir dış misyon şefi nüfuzu altında tutamayacak, aksi bir teşebbüs halinde sınır dışı edilmekten de kurtulamayacaktır. Herkes haddini bilsin, saygısızlığa, kural ve hukuk ihlaline lüzum yoktur, tahammülümüz hiç yoktur.”diyerek sözlerini bitirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu