Ortadoğu

Bağdat’ta Zaho toplantısı

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin çağrısı üzerine siyasi taraflar Duhok’a bağlı Zaho’da yaşanan saldırıyı ele almak üzere toplandı.

Irak resmi ajansı INA’da yer alan habere göre, dün gece başkent Bağdat’ta düzenlenen toplantıya Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, siyasi parti ve tarafların liderleri ve temsilci katıldı.

Irak Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda 9 sivilin hayatını kaybettiği Zaho’daki saldırı ve güvenlik durumu ele alındı.

Başbakan Kazımi, toplantı öncesinde sahadaki durumun ayrıntıları, “Türkiye’nin son saldırısının detaylarını”, hükümetin şehit ve yaralı ailelerine yaptığı yardımı değerlendirdi.

Irak’ın egemenliğini sağlamak için farklı düzeyde alınan önlemleri katılımcılara açıklayan Başbakan, Irak’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunacağı şikayete atıfta bulunarak, hükümetin attığı siyasi ve diplomatik adımlar hakkında da konuştu.

Toplantıya katılanlar da Irak’ın egemenliğini ve Iraklıların hayatlarını koruma konusunda ülkenin ulusal birliğini desteklediklerini teyit etti.

Saldırı nedeniyle “Türkiye’yi kınayan” katılımcılar, hükumetin uluslararası alanda atacağı adımları desteklediklerini vurguladı.

İyi komşuluk ilkelerine saygı gösterilmesi ve Irak topraklarından komşu ülkelerin topraklarına herhangi bir müdahalenin önlenmesi gerektiğini vurgulayan katılımcılar, Irak’ın yasadışı silahlı gruplar ile Türk ordusu arasındaki çekişmelerin çözülmesi için bir arena olarak kullanmasını reddettiklerini ifade etti.

Katılımcılar ayrıca, bu tür durumların tekrar yaşanmaması için hükümetten gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu