Ortadoğu

Bağdat’ta ABD ve İsrail bayrakları çiğnendi

General Kasım Süleymani’nin Bağdat havaalanında öldürülmesi İran ve ABD’yi çatışmaya tehlikeli bir şekilde yaklaştırdı ve Irak’ta öfkeye yol açtı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Cumartesi günü yüzlerce kişi,İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ABD insansız hava aracı saldırısında öldürülmesinin yıldönümünü kutlamak için Amerikan karşıtı sloganlar atarak yürüdü .

Kalabalık , Bağdat havaalanındaki hava saldırısını anmak için düzenlenen gösteri sırasında kalan Amerikan güçlerinin Irak’tan çıkarılması çağrısında bulundu.

IRAK’IN MUHTEŞEM MÜTTEFİK Şİİ LİDERİ GÜÇ KAZANDI

Bazı pankartlarda “Şehitler diyarında bugünden sonra kalmanıza izin vermeyeceğiz” yazıyordu. Amerikan ve İsrail bayrakları yere saçıldı, insanlar onları çiğnedi.

Süleymani ve el-Mühendis’in Bağdat havaalanında öldürülmesi, İran ve ABD’yi çatışmaya tehlikeli bir şekilde yaklaştırdı ve Irak’ta öfkeye yol açtı ve parlamentonun günler sonra bağlayıcı olmayan bir kararı kabul etmesine yol açtı.

Halk Seferberlik Güçleri destekçileri ve üyeleri, 1 Ocak 2022 Cumartesi günü Bağdat, Irak'ta güçlü bir İranlı generalin ve üst düzey bir Iraklı milis liderinin posterlerini taşıyorlar. 

Haşdi Şabi Başkanı Falih el-Feyyad, törende yaptığı konuşmada, Süleymani ve Mühendis’in öldürülmesinin Irak’ın egemenliğinin ihlali anlamına geldiğini, bu bakımdan ABD güçleri ve yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi talebinin, duygusal istekten kaynaklanmadığını, Irak’ın egemenliğini pekiştirmek için olduğunu ifade etti.

Egemenlik ve onurun Irak halkının asli haklarından olduğunu söyleyen Feyyad, bu nedenle hükümetten, tüm yabancı güçleri Irak’tan tamamen tahliye etmesini istediklerini ekledi.

1 Ocak 2022 Cumartesi günü Bağdat, Irak'ta Halk Seferberlik Güçleri destekçileri ve üyeleri sloganlar atıyor. 

İran bağlantılı koalisyonun başkanı Hadi el-Ameri, “Şehitlerimizin kanının intikamı olarak tamamen geri çekilmekten daha azını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Ne olmuştu:

ABD, 3 Ocak 2020’de Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in araç konvoyuna hava saldırısı düzenlemişti.

Saldırıda her iki komutanla Irak ve İranlı askeri yetkililerden toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, ABD’ye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Süleymani’yi öldürme talimatını kendisinin verdiğini duyurmuştu.

Bunun ardından İran da 8 Ocak’ta ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu. Saldırıda ABD askerlerinden ölen olmamış ancak daha sonra 109 askerin saldırı sırasında travmatik beyin hasarına uğradığı açıklanmıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney başta olmak üzere İranlı sivil ve askeri yetkililer, Süleymani’nin intikamını “uygun bir zamanda” alacaklarını söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu