DünyaOrtadoğu

BAE-Suriye arasında normalleşme: BAE’den Suriye’ye 10 yıl sonra ilk üst düzey ziyaret

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid, bugün beraberindeki heyetle Şam’ı ziyaret ederek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü.
Suriye ile ilişkilerini normalleştiren ilk Arap ülkeleri arasında yer alan BAE’den Şam’a 10 yıl sonra ilk üst düzey ziyaret gerçekleştirildi.

Lübnan merkezli Al Manar kanalının aktardığına göre BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid, beraberindeki heyetle Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile bir araya geldi.

Abu Dhabi’den konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bunun yanı sıra Şam’dan bir kaynak, Sputnik’e yaptığı açıklamada, ziyareti doğrulayarak “BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid el-Nahyan bu öğleden sonra (Şam’ı) ziyaret etti. Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BAE’li mevkidaşı ile Şam Havaalanında bir araya geldi” ifadelerini kullandı.

Kaynağa göre BAE heyetine Mikdad’ın eşliğinde Suriye lideri Esad ile görüşmeye gitti.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, ortak çıkarların çeşitli alanlarında ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve bu sektörlerdeki yatırım ortaklıklarının güçlendirilmesi için özellikle hayati sektörlerde yeni ufuklar keşfetme çabalarının yoğunlaştırılması ele alındı.

Esad, merhum Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın günlerinden bu yana Suriye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki yakın kardeşlik ilişkilerini vurguladı ve BAE’nin aldığı nesnel ve doğru pozisyonlara dikkat çekerek BAE’nin her zaman yanında olduğunu vurguladı.

Şeyh Abdullah, Suriye’de olanların tüm Arap ülkelerini etkilediğini göz önünde bulundurarak BAE’nin Suriye’deki istikrar çabalarına verdiği desteği vurguladı ve Suriye’nin Başkan Esad liderliğinde ve halkının çabalarıyla Suriye’nin dayattığı zorlukların üstesinden gelebileceğine olan güvenini dile getirdi. BAE’nin Suriye halkını desteklemeye her zaman hazır olduğuna işaret ederek, savaşa devam etti.

Ayrıca Arap ve bölgesel arenalardaki durumu da ele alındı ve halklarının isteklerini ve isteklerini diğer müdahalelerden uzak tutmak için Arap bölgesinin karşı karşıya olduğu çeşitli meseleler ve zorluklar hakkında istişare ve koordinasyonun sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan’ın Şam’da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesini kaygı verici olarak niteledi ve “Esad’la ilişkileri normalleştirme çabalarına destek vermeyeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Price ayrıca, BAE dahil bölge ülkeleri ile bu konudaki pozisyonlarını açıkça ifade ettiklerini belirterek BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan’ın Esad ile görüşmesinin ise kendileri için sürpriz olmadığını ifade etti ve ABD’nin Esad konusunda pozisyonunun değişmediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu