Politika

Azadi Hareketi ve KDP KURD seçimlerde HAK-PAR’ı destekleme kararı aldı

Azadi Hareketi ve Kürt Demokrat Partisi (KDP KURD), seçimlerde Hak ve Özgürlükler Partisi’ni (HAK-PAR) destekleyeceklerini duyurdu.

Dün Diyarbakır’da Azadi Hareketi binasında KDP KURD Genel Başkanı Reşit Akıcı, Azadi Hareketi Genel Sekreteri Metin Pirani,ve HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan’ın katılımıyla ortak bir basın toplantısı düzenledi.

HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan seçim sürecin Kürtler açısından da büyük bir öneme sahip olduğunu Kürt çocuklarının olduğu bir Kürt temsiliyeti oluşturmak istediklerini dile getirdi.

Düzgün Kaplan sözlerinde şu ifadelere yer verdi:

“45 yıldır devlet ve entegrasyuncuların eliyle Kürdistan alt üst edilmiştir. Biz Kürt vatanperverleri olarak diyoruz ki, bir temsiliyetimiz olsun Bu çerçevede kadim partimiz Kürt Demokrat Partisi (KDP KURD) Genel Başkanı sayın Reşit Akıcı ve Azadi Hareketi Genel Başkanı sayın Metin Pirani ile 14 Mayıs’ta seçime birlikte girmeyi kararlaştırdık. Kürtlerin yeni bir alternatifi, umudu ve sesi olmayı hedefliyoruz. Kürtler adına çok mutluyum.” dedi.

Daha sonra söz alan KDP KURD Genel Başkanı Reşit Akıcı ise bugüne kadar Kürtlerin sesinin hiçbir yere duyurulmadığını ve bu nedenle Kürtlerin sesini duyurmak amacıyla bu seçimde HAK-PAR’ı destekleyeceklerini söyleyerek “Tüm Kürtleri seçim günü HAK-PAR’a oy vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Azadi Hareketi Genel Sekreteri Metin Pirani de yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 27 kez seçim yapılmış ancak bir Kürtler bu seçimlerde hiçbir şey elde edememişlerdir. Bu yok olma ve varolma seçimi değildir. Elbette önemlidir ancak, bizim için daha önemlisi Kürtlerin özellikle milletperver Kürtlerin sesinin yükselmesidir. HAK-PAR partisi bu seçimlere klatılmaya hak kazanmıştır. Biz de bu çerçevede HAK-PAR’ı seçimlerde destekleyi kararlaştırdık. Biz tüm milletperver Kürtlerin oyunun HAK-PAR’ın şemsiye altında toplanmasını istiyoruz. Bu nedenle özellikle Kürtlerden Kürt parti ve kurumlarından HAK-PAR’ı desteklemeleri imkanı olanın seçim kampanyasında çalışması çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ardından 3 parti ortak açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:

*14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri bir arada,  aşırı derecede kutuplaşmış bir ortamda yapılacak.

*Siyasi partilerin çoğunluğu seçimlere ittifaklar halinde girecekler.

*Bugün AKP/MHP nin başını çektiği iktidar bloku da,  başını CHP / İyi Partinin çektiği muhalefet bloku da

seçmene, başta Kürt sorunu olmak üzere toplumun temel problemlerinin çözümüne yönelik her hangi bir proje sunmamakta, tam tersine seçim stratejilerini Kürt karşıtlığı üzerine kurmaktalar.

Rant için çekişen iktidar blokunun da, muhalefet blokunun da, yine şaibeli Türk siyasetçileri Kürtlere temsilci olarak atayan, Türkiyelileşmeyi hedefleyen entegrasyoncu kesimlerin de halkımıza zarardan- acıdan başka sunacakları bir şey yok.

Türkiye’de seçimlere katılacağı resmi olarak ilan edilen 26 partiden sadece HAK-PAR, Kürt sorununun çözümünü programının merkezine almış, federasyonu savunan ve seçim stratejisinde de bu anlayışla siyaset izlemektedir.

Biz HAK-PAR, KDP KURD ve AZADİ HAREKETİ bu seçim sürecinde Kürt halkının meşru taleplerini öne çıkarmak ve kalıcı istikrarlı bir Kürt temsil mekanizmasının temellerini atmak için birlikte çalışma kararı aldık.

*Biz Kürt karşıtı politikaların, karşısında duracak, halkımızın taleplerinin savunucusu olacak ve barışçıl demokratik mücadeleyi büyüteceğiz.

“Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek dil,” söylemleriyle, daha ceberut, üniter bir yapıyı, tek adam rejimini hedefleyenleri,

*Kuzeyde Kürt karşıtlığı politikalarını pervasızca sürdüren, Güney Kürdistan’da ve batı Kürdistan’da Kürtlerin kendi kaderlerini tayine etme çabalarını beka sorunu olarak algılayıp saldıranları,

*Ulusal kahramanlarımıza, değerlerimize, sembollerimize hakaretler yağdıranları umut olarak göstermeyi ret ediyoruz. 

Yine; Kürt karşıtlığı konusunda iktidar bloğu ile yarışan, Kemalist ve faşist kesimlerin kol kola girdiği muhalefetteki partilerin adaylarını da, barış söylemleriyle oylarımızı alıp savaşı kentlere taşıyan,  entegrasyoncu kesimleri de umut olarak göstermeyi red ediyoruz.

Yine bizler

* Red inkar ve asimilasyon politikalarının son bulması, Kürt halkının varlığının Anayasal olarak tanınması,

* İki halkın eşitliği temelinde Federal bir idari yapılanma ile kendi kendisini yönetme dâhil tüm demokratik haklarının garanti altına alınması,

* Kürtçenin, Türkçenin yanı sıra resmi dil olarak kabul edilmesi ve ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim dili olması,

* Başta Şeyh Sait, Seyid Rıza, Ve Said’e Kurdi olmak üzere mezarları gizlenen tüm Kürt şahsiyetlerin mezar yerlerinin açıklanması ve itibarlarının iadesi,

Dahil halkımızın tüm özlem ve taleplerini esas alan bir siyaset üreteceğiz.

Tüm yurtseverleri HAK-PAR’a destek olmaya,

Tüm seçmenleri de HAK-PAR’a oy vermeye çağırıyoruz.” açıklamasında bulundular.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu