Kültür & Sanat

Aynur Doğan’ın Türkiye konserleri başlıyor

Kürt müziğinin güçlü sesi Aynur Doğan’ın uzun bir aradan sonra çıkacağı Türkiye turnesi Ankara konseriyle başlıyor. Sanatçı İstanbul, Mersin ve Diyarbakır’da da sahne alacak.

Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex 2021 Sanatçı Ödülü’nü kazanan Aynur Doğan konserler vermek üzere Türkiye’ye geliyor.

Doğan, 4 Mart Cuma günü Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki konserle başlayacak olan turne kapsamında 6 Mart’ta İstanbul Volkswagen Arena’da, 7 Mart’ta İstanbul Bostancı Kültür Merkezi’nde, 9 Mart’ta Mersin Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde ve 11 Mart’ta Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak.

Kürtçe müziğin uluslararası alanda önemli temsilcilerinden Aynur, yıllar içerisinde world müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi. YO-YO MA and Silk Road Ensemble, Riccardo Muti, Kayhan Kalhor, Javier Limon, Kinan Azmeh, NDR BigBand, Morgenland All Star Band, Quatour Voce, Nederlands Blazers Ensemble gibi ünlü müzisyenlerle ortak projelerde ve ses getiren uluslararası sinema filmlerinde yer aldı. 

Songlines, fRoots, The London Times, Sons gibi dünyaca ünlü dergilere kapak konusu olan sanatçıya The Guardian, El Pais, FAZ gibi önemli gazeteler de geniş yer verdi. Aynur, Avrupa’nın birçok televizyon ve radyo programının konuğu olmasının yanı sıra albümleriyle Kürt müziği alanında “en çok satan albümler “arasına girmeyi başardı. Dünyaca ünlü New York’taki Carnegie Hall sahnesinin yanı sıra Avrupa’nın en önemli Filarmoni ve Opera sahnelerinden davet alan sanatçı, dünyaca ünlü La Scala ve Chicago Filarmoni Orkestrasi Müzik direktörü Maestro Riccardo Muti ile Kardeşlik Yolları projesinin açılısını yaptı.

Sanatçı, Amerika’nın prestijli müzik okulu olan Berklee Müzik Okulu Akdeniz Enstitüsü tarafından 2017 yılının Akdeniz Müziği Ustası Ödülüne layık görüldü. Bu ödül “Mücadele Eden Akdeniz Kadınları” kategorisinde, 16 Mart 2017 tarihinde Berklee Performance Center’da yapılan törenle kendisine takdim edildi.

Birçok salonda biletlerin satışa sunulmasından kısa süre sonra tükenen konserler için biletlerin satıldığı passo.com sitesinde sınırlı sayıdaki özel bilet kategorilerinden bilet alınabilir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu