Dünya

Avusturya, ülkede yükselen vakaların sonucu aşısızlara sokağa çıkma kısıtlamaları getirdi

Avusturya’da Covid-19 vakaları rekor sayılara ulaşırken, ülkede günler sonra iki doz aşı olmayanlara yönelik kısıtlama önlemleri kabul edildi. Aşısız yaklaşık 2 milyon kişi bugünden itibaren 10 gün boyunca bazı zorunlu haller dışında evden çıkamayacak.

Pazar günü ülkenin 9 bölgesinin yerel liderleriyle internet üzerinden bir toplantı düzenleyen Başbakan Alexander Schallenberg, “Aşılanma oranını yükseltmeliyiz. Utanç verici derecede düşük” dedi. Cuma günü Yukarı Avusturya ve Salzburg hakkında kapanma kararları açıklanmıştı; pazar günü ise yasaklar ülke geneline genişletildi.

Başbakan Alexander Schallenberg “Bu kararı kolay almadık ama gerekli olan buydu. Nüfusun üçte birine, kısıtlı sebepler dışında evde kalın diyoruz” diye konuştu.

Aşısızların sadece gıda alışverişi ve işe gitmek için evden çıkmasına izin verilecek. Aşısızların hali hazırda kuaföre, restoranlara ve sinemalara gitmesi yasaktı.

Avusturya, aşılanma oranının en düşük olduğu Batı Avrupa ülkelerinden biri, nüfusun yaklaşık yüzde 65’i çift doz aşısını oldu.

Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein, aşı olmayanların sadece iş ve ana ihtiyaçlarını karşılamak üzere alışveriş yapmak için evlerinden çıkabileceğini ifade etti. 12 yaşın üzerindekiler için geçerli olacak kısıtlamaların ilk etapta 10 gün süreceği belirtildi.

Ülkede son bir haftadır görülen ortalama vaka sayısı her 100 bin kişide 800 kişi.

Birçok yetkili, nüfusun belli bir bölümüne kısıtlama getirdiği için böyle bir düzenlemenin uygulanıp uygulanamayacağını tartışıyordu. Schallenberg ve İçişleri Bakanı, kısıtlamalara uyulmasını sağlamak için polis kontrol noktaları kurulacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu