Connect with us

Dünya

Avustralya’da bir adam timsahın çenesini kafasından kopardı

Avustralyalı bir adam, özel bir Queensland tatil beldesinde şnorkelle yüzerken bir tuzlu su timsahının saldırısına uğradıktan sonra hayatını kurtardı.

BBC News’in haberinde,51 yaşındaki Marcus McGowan, yara bere içinde yırtıcı hayvanın çenelerini kafasından nasıl koparmayı başardığını ayrıntılarıyla anlattı.

Uçakla yakındaki bir ada hastanesine kaldırıldı ve daha sonra daha fazla tedavi için Cairns’e uçtu.

Avustralya’da timsah saldırıları nadirdir, ancak son aylarda birkaç kez olmuştur.

McGowan, Cape York yakınlarındaki Haggerstone Adası’nın yaklaşık 28 km (17.3 mil) açığında bir grup insanla birlikte suda olduğunu ve arkadan ısırıldığını söyledi.

“Köpekbalığı sandım ama elimi kaldırdığımda timsah olduğunu anladım. Çenesini ancak kafamı dışarı çıkaracak kadar açabildim” dedi.

Yavru olduğundan şüphelenilen timsahın bir kez daha denemek için geri geldiğini, ancak elinden bir ısırık alarak onu itmeyi başardığını söyledi.

Queensland çevre departmanı olayı araştıracağını söylüyor, ancak “hayvanlar genellikle günde onlarca kilometre yol kat ettikleri için açık okyanustaki timsahları bulmak zor olabilir”.

Haggerstone Island Resort, kendisini “aileye ait, özel bir lüks tatil yeri” olarak tanımlıyor. Cairns’in yaklaşık 600 km kuzeyindeki adanın tamamı gecelik 7.600 Dolardan (4.063 £; 4.979 USD) kiralanabilir.

Avustralya’nın son zamanlarda bir dizi saldırıya maruz kalan tropikal kuzeyinde timsahlar yaygındır.

Şubat ayında korucular, Cairns’in kuzeyindeki uzak bir tekne rampasında bir adama saldıran ve köpeğini yiyen 4,2 metrelik (13,4 fit) bir timsahı vurdu.

Ve bu ayın başlarında, 65 yaşındaki balıkçı Kevin Darmody’nin kalıntıları, yakınlardaki Kennedy Nehri’nde 4,1 metrelik bir timsahın içinde bulundu – bu, kayıtların tutulduğu 1985’ten bu yana Queensland’deki 13. ölümcül saldırı.

Queensland’in yönetim programı kapsamında, “sorunlu timsahlar” kamu güvenliğini tehdit ettikleri alanlardan uzaklaştırılıyor ve ender durumlarda ötenazi yapılıyor.

Timsah avının 1974’te yasaklanmasından bu yana, eyaletteki timsah nüfusu 5.000 hayvandan bugün yaklaşık 30.000’e yükseldi.

Devamı…