Bilim & Teknoloji

Apple iOS 19 güncellemesi için çalışmalara başladı

Apple, “Luck” kod adlı iOS 19 güncellemesi üzerinde çalışmalara başladı. Yeni işletim sistemi güncellemeleri 2025’te geliyor.

Apple, geçtiğimiz haftalarda WWDC etkinliğinde İOS 18’i tanıttı. Yeni ana ekran özellikleri, Apple Intelligence ve daha birçok yenilik gibi bir sürü şey geliyor. Ancak Apple’a durmak yok, teknoloji devi hız kesmeden iOS 19, macOS 16, watchOS 12 ve visionOS 3 için çalışmalara başladı.

Beta güncellemeler kullanıma sunuldu

Genel olarak Apple, 2024’ün gelecek yazılım sürümleri üzerindeki temel çalışmalarını tamamlıyor ve önümüzdeki yıla odaklanıyor. iOS ve iPadOS 18, watchOS 11 ve macOS 15 Sequoia için betalar şimdiden geliştiricilere sunulmuş durumda.

Apple haberleriyle tanınan Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın belirttiğine göre şirket, 2025’in büyük işletim sistemi güncellemeleri üzerinde resmi olarak çalışmaya başladı. Bu gelecek sürümlerin her birinin bir kod adı var. Test aşamasındaki iOS 19 sürümünün “Luck”, macOS 16’nın ise “Cheer” olarak adlandırıldığı belirtildi. watchOS 12’ye “Nepali” kod adı verilirken, visionOS 3’ün “Discovery” olarak adlandırılacağı iddia edildi.

Gurman, bu çalışmanın erken gibi görünebileceğini ancak Apple’ın yazılım geliştirme takvimine uygun olduğunu belirtiyor. Apple, önümüzdeki yılın donanım ürünlerini geliştirmeye başladığı için, bu cihazların test edilmesi amacıyla yazılımların da geliştirilmesi gerekiyor.

Henüz iOS 19 ile ilgili detaylı bilgiler mevcut olmasa da Apple’ın yeni yazılımında ne tür yenilikler sunacağı merakla bekleniyor. iOS 18 ile birlikte gelen özellikler oldukça heyecan yarattı. Yeni ana ekran düzenlemeleri ve Apple Intelligence gibi yenilikler kullanıcı deneyimini artıracak.

2024’ün ilerleyen aylarında tanıtılması beklenen yeni iPhone, iPad ve Mac modellerine ek olarak, 2025’te başka ürünlerin de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu ürünler arasında Apple Vision Pro’nun daha düşük maliyetli ve daha düşük özellikli bir versiyonunun da yer alması ve bu versiyonun “Apple Vision” olarak adlandırılması bekleniyor.

2025’e yönelik diğer söylentiler, yenilenmiş bir Apple TV modeli ile birlikte Mac Pro ve Mac Studio için uzun zamandır beklenen yeni modeller hakkında sızıntı bilgiler içeriyor. Profesyonel düzeydeki Mac’ler, beklenen M4 Pro, M4 Max ve olası bir M4 Ultra modeline olanak tanıyan güncellenmiş özelliklere sahip olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu