Connect with us

Dünya

Antartika’dan Londra büyüklüğünde buz kütlesi koptu

Antarktika’da, 150 metre kalınlığında ev buz kütlesi koptu. İngiliz Antarktika Araştırmaları Merkezi (BAS) ise bu kopuşun iklim değişikliğiyle ilgili olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

İngiltere’nin Antarktika’daki inceleme merkezi 150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Rafı’ndan 1.550 kilometrekarelik bir buz dağının koptuğunu duyurdu. Pazartesi yapılan basın açıklamasında 150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Rafı’ndan 1.550 kilometrekarelik kopan buz dağının yaklaşık Londra büyüklüğünde olduğu vurgulandı.

BAS Direktörü Profesör Dame Jane Francis olayla ilgili “Buzulbilimcilerimiz ve operasyon ekiplerimiz bu olayı önceden tahmin etti. Buz tabakasının ölçümleri, istasyonu çevreleyen yüksek hassasiyetli GPS aletlerinden oluşan otomatik bir ağ kullanılarak günde birkaç kez gerçekleştirilir. Bunlar, buz tabakasının nasıl deforme olduğunu ve hareket ettiğini ölçer ve ESA, NASA ve Alman uydusu TerraSAR-X’in uydu görüntüleriyle karşılaştırılır. Tüm veriler analiz için Cambridge’e geri gönderiliyor, böylece Antarktika kışında bile neler olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.  

Geçen Pazar günü meydana gelen bu olay, son iki yılda kıtanın bu bölümünde meydana gelen ikinci büyük buzdağı kırılmasıydı.

Buzdağının koptuğu buzulda, bölümün bir araştırma istasyonu var. Orada bulunan bilim insanları, konuşlandırıldıkları alanın etkilenmediğini bildirdi.

Ancak araştırmacılara göre buzul karmaşık bir yapıya sahip ve kırılmanın sonuçları tahmin edilemez olabiliyor.

Buzuldaki herhangi bir değişiklik, özel bir otomatik sistem aracılığıyla düzenli olarak izleniyor.

Uzmanlar, daha sonra ‘ABD Ulusal Buz Merkezi’ adını alacak olan yeni buzdağının hareketini izlemeye devam edecek.


Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir