Connect with us

Yaşam

Ankara’daki derneklerden ‘Kürtçe seçmeli ders’ çağrısı

rtaokullarda okutulacak seçmeli dersler için süreç işlerken Ankara’daki dernekler üyelerine çocuklarının Kürtçe seçmeli dersleri tercih etmesi yönünde çağrı yapıyor.

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 3 Ocak 2022’de başladı. Öğrencilerin tercih ettikleri dersleri 7 Şubat 2022’ye kadar okul müdürlüklerine bildirmesi gerekiyor.

Ankara’da faaliyet yürüten bazı dernekler de Kürtçe seçmeli ders için başlatılan kampanyaya destek veriyor.

Van Çaldıran Çevre Köyleri Dayanışma ve Yardımlaşma Kültür Derneği Genel Sekreteri Arif Zeray, “Bugün değil, 100 yıldır diğer uluslar gibi anadilde eğitim talebinde bulunuyoruz. Fakat yıllardır bu hak yasaklanmış. Okullarda çocuklarımız anadilinde, yani Kürtçe eğitim görmesini istiyoruz” dedi.

Ankara’da ikamet eden Bilal Yapılmış da bu şehirde faaliyet yürüten derneklerden birine üye. Yapılmış, arkadaşları ile birlikte oluşturdukları platform ile seçmeli dersleri tercih etmeleri için Ankara’daki Kürt ailelere ulaşmaya çalışıyor.

Rûdaw’a konuşan Yapılmış, “Bu platformu oluşturmamızın amacı, kendi dil, kültür, sanat ve geleneklerimizi dile getirmektir. Halkımızdan talebimiz kendi dillerine karşı daha hassas olmalarıdır. Çünkü dil bizim için çok önemli. Dilimiz giderse elimizde bir şey kalmaz” diye konuştu.

Derneklerin çağrısı Ankara’da karşılık buluyor. Kentte yaşayan vatandaşlardan bazıları, bu sayede Kürtçe seçmeli derslerden haberdar oluyor.

İş insanı Lokman Aydoğan, “Çok değerli bir çalışma yürütülüyor. İnsanlarımız çocukları için Kürtçe dersleri tercih ediyor. Kampanya o kdar iyi yürütülüyor ki sadece parti ve dernekler değil, insanlarımız evlerinde de destek veriyor” dedi.

Ota okullarda, “Yaşayan Diller ve Lehçeler” (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında, Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri de seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Seçmeli derslerin açılabilmesi için en az 10 öğrencinin başvurması gerekiyor. 10 öğrencinin başvurması halinde sınıf açılmak zorunda ve ders yılı içerisinde öğrenci sayısı azalsa bile o dersin okutulmasına devam ediliyor.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir