Kültür & Sanat

Amed Tiyatro Festivali başladı

30 Ekim’e kadar devam edecek olan Amed Tiyatro Festivali’nin 8’incisi “Hema Hema Jin Elizabeth” oyunuyla başladı. Festival, 13 oyun Diyarbakır’da ilk defa sahnelenecek.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun 8’incisini düzenlediği Amed Tiyatro Festivali başladı.

Şair Arjin Arî’nin “Va Cûdî va ye ev ax” dizesini slogan olarak kullanan festivalde sahnelenen ilk oyun, “Hema Hema Jin Elizabeth” oldu.

Oyun öncesi, açılış konuşmasını Amed Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Berfin Emektar yaptı. Emektar, sanatın toplumda yaşanan her sorunun karşısında bir mücadele alanı ve aracı olduğunu ifade ederek Cudi’de yaşanan doğa talanına dikkat çekti.

Emektar; “Hikayemizi nesilden nesile fısıldamak ve bazen de haykırmak için sahnedeyiz. Talan edilen doğanın melodisini yeniden duyana dek, yakılan ormanlardaki her bir ağacın toprağa saklı kökleri yeniden filizlenene dek, Cudi Dağı yeşillenen yapraklarıyla zaferini haykırana dek sahnedeyiz.” ifadelerini kullandı.

18 Oyunun 13’ü Kürtçe

Amed Tiyatro Festivali’nde 18 oyun sahnelenecek. 11 gün sürecek olan festivale İran, Kerkük, Rojava’dan ve bölge kentlerinden Kürt tiyatrocular katılırken Moda Sahnesi, BGST Tiyatro ve Mekan Sahne de Türkçe oyunlarıyla festivalde yer alacak.

Festivale dair konuştuğumuz Amed Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Yavuz Akkuzu bölge kentleri, İran, Kerkük ve Duhok’tan Kürt tiyatrocuların sahne alacağını söyledi: “Bu yıl daha çok Kürt gruplarına ağırlık vermek istedik. 18 gösteri var, bunların yüzde 70’i Kürt grupların oyunlarından oluşuyor. Van, İstanbul, Batman ve Diyarbakır’dan ayrıca Urmiye’den gelen bir grup olacaktı. Maalesef oradaki olaylardan kaynaklı gruptan tutuklananlar ve yakın arkadaşlarından birini kaybetmelerinden dolayı katılamayacaklar. Onların oyunlarını video olarak sunacağız. Kerkük ve Duhok’tan da iki Kürt grup geliyor.

Açıklamasının sonunda Akkuzu, “Bu festivalde 13 oyun ilk defa Diyarbakır’da sahnelenecek. Halkımızı tiyatroya, festivale davet ediyoruz.” dedi.(DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu