Connect with us

Politika

Akşener: Kılıçdaroğlu, Oğan’a ve İnce’ye istediği görevleri verebilir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 14 Mayıs seçimlerinin ardından ilk kez kamera karşısına geçti. “Bu seçim bir referandumdur, 0-0 başlıyor” diyen Akşener, 28 Mayıs ikinci tur çağrısı yaptı. Akşener, bu akşamdan itibaren saha çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu.

Akşener, seçimin bir referandum olacağına dikkat çekerek saha çalışmalarına başladıklarını dile getirdi.

Kapı kapı dolaşacaklarını ifade eden Akşener, “Sayın Erdoğan’a oy vermemiş kardeşlerim, tercihini sayın Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanmamış kardeşlerim; akrabalarınızı, arkadaşlarınızı ikna edip Sayın Kılıçdaroğlu’na oy vermeye ikna edeceksiniz” dedi.

Akşener, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Meclis’in Cumhur İttifakı tarafından alınmış olması, Millet İttifakı’nın mutlaka kazanmasının zorunlu olduğu seçim oldu. Meclis Cumhur İttifakı’nın olabilir ama Sayın Kılıçdaorğlu Cumhurbaşkanı olmalı ki en azından sistemin denge ve denetleme mekanizması oluşabilsin.

Sayın Erdoğan’a oy vermemiş kardeşlerim, tercihini sayın Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanmamış kardeşlerim; akrabalarınızı, arkadaşlarınızı ikna edip Sayın Kılıçdaroğlu’na oy vermeye ikna edeceksiniz. Ya kadınlara tecavüz edenlerden yana olanlara oy vereceksiniz, ya da kadınları koruyanlara oy vereceksiniz.

Ya mafyadan rant alanları seçeceksiniz, ya da gücünü hukuktan alanları seçeceksiniz.

Büyük Türk milleti olarak bu seçimde artık iki seçeneğimiz olacak: Saray’ın gölgesinde kayıp mı olacağız, ya da millet iradesini yeniden hakim mi kılacağız.

“Ucube bir sistemin ilelebet devamına mı karar vereceğiz, yoksa Cumhuriyet’in yeni asrını hep birlikte mi müjdeleyeceğiz?

Hiç şüphem yok ki milletimiz güç hırsından kaybolmuş bir kişinin ihtiraslarına mahkum kalmayacak. Önümüze kimler dikilirse dikilsin bizim kazanmaktan başka seçeneğimiz yoktur. Bizler, bizden öncekiler gibi istibdada dur diyeceğiz. Ve en sonunda aynı dün olduğu gibi istibdatçılar gidecek, hürriyetçiler gelecek.

Biz CHP’ye ekranlarımızı açmıştık. Şimdi yeni bir sistem kuruyoruz. Islak imzalı tüm tutanakları biz CHP’ye göndereceğiz, onlar da genel merkeze gönderilecek. Aynı şekilde insan unsurumuzu, avukatlarımızı tek bir yerde toplayacağız. 2 bin sandığa itiraz etmiştik. Sandıklardaki bazı itirazlar sonuçlandı. 2 şehrimizdeki milletvekili itirazları devam ediyor.”

Akşener, DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın parlamenter sisteme geçilmesiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Bazen ne söylediğiniz değil, ne zaman söylediğiniz önemlidir.” dedi.

Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ile görüşme yapılmasıyla ilgili olarak Akşener, şu cevabı verdi:

“(Sinan Oğan) Ben görüşme yapmadım. Aday olarak Kılıçdaroğlu’nu gösterdik ve arkasındayız.  Seçim gününe kadar da elimizden ne geliyorsa yapacağız. Kendisine, sayın Oğan ve bir başka arkadaşımız dahil olmak üzere, İnce de dahil, her türlü görüşme yetkisini, talepleri varsa o talepleri yerine getirme yetkisini, genel başkanlar olarak kendisine yetki olarak verdik. Bu görüşmeleri Kılıçdaroğlu yönetiyor o yüzden. Arzu ettikleri her türlü görevi, görevlendirmeyi, talebi talebi yerine getirebilir.

Devamı…