Connect with us

Politika

AKP’nin düşünce kuruluşunun başındaki isimden seçim yazısı: Seçimlere giderken Kürt meselesi yeniden gündem olabilir

SETA’nın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, Sabah’taki köşesinde seçimlere giderken farklı adımların atılabileceğini, Kürt meselesinin de yeniden gündem olabileceğini söyledi.

AKP’nin düşünce kuruluşu olarak tanınan SETA’nın Genel Koordinatörü, Burhanettin Duran, Sabah gazetesindeki köşesinde, seçimlere giderken atılacak adımları yorumladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışından sonra başlayan tartışmaya değinen Duran, seçime giden süreçte Kürt meselesinin yeniden gündem olmasının beklenebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı konuşmada, Türkiye’de Kürt sorununun olmadığını söylemişti.

“KİMLİK SİYASETİ MESELESİ FARKLI BİR EVREYE GİRER”

Burhanettin Duran,  yazısında şunları kaydetti:

“2023 seçimlerinin çok hararetli ve renkli geçeceği belliydi. Kapsayıcı hamleler ile kutuplaşmayı karşı tarafın üzerine yıkan söylemlerin bir arada olması bekleniyordu. Kimlik taleplerinin kampanyaların başat konularından olması ise kaçınılmazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cem evi ziyareti ilk adım oldu. Şimdi Kılıçdaroğlu oy alabilmek için partisinin ve kendisinin yakın geçmişine ters dursa bile yeni taktikler uygulamaya çok istekli. Ancak Kılıçdaroğlu’nun teklifinin kimlik taleplerini karşılamada sessiz devrim gerçekleştirmiş AK Parti tarafından el yükseltme ile cevaplanacağını öngörmemesi pek mümkün görünmüyor. Bu da CHP tabanını zorlayacak yeni adımlar da atabileceğini düşündürüyor. Nitekim Erdoğan, kolayca samimiyet testi topunu karşı tarafa atıverdi. Hatta Alevilerin talepleri konusunda bir açılım olabileceğinin işaretini gösterdi. Kampanya döneminde partiler arasında özgürlüklerin alanını tahkim eden bu tür bir yarışmanın oluşmasını olumlu görüyorum. 

Kürt meselesinin de bu yeni havada gündem olması beklenebilir. Böylece kimlik siyaseti meselesi farklı bir evreye girer. Adayların açılımı öne çıkararak karşı tarafı dürüst/samimi olmamakla suçlaması seçmenin lehine bir durum. Bundan hangi parti ne kazanır bir yana, ancak demokrasimiz çok şey kazanabilir.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir