Politika

 ‘AKP’li olduğunu söyleyen ama aslında HDP’li olan bir seçmen kitlesi var’

MAK Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, ”Kendilerinin HDP’li olduğunu söylemeyen ve AK Partili olduğunu söyleyen seçmenlere çapraz sorular sorduğumuzda HDP’li olduğunu anladığımız bir seçmen kitlesi mevcut“

MAK Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası programında son anket sonuçlarını açıkladı.

Kulat, son seçim anketine göre Cumhur ittifakı’nın yüzde 40, Millet ittifakı’nın oy oranının iste yüzde 45 olduğunu söyledi.

Kulat, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti son 8 ay içerisinde yaptığımız araştırmalarda hep yüzde 30’un altında çıkıyordu, bu ay yüzde 30 rakamını gördü ama çok ciddi bir yükselişten bahsetmiyoruz. Bir önceki aya bakarsak AK Parti 0.6 puanlık bir artış göstermiş oldu. MHP yüzde 7.5 bandında ve oy oranında biraz artış gözüküyor.

MHP’nin oy oranı yüzde 7’ye kadar inmişti. AK Parti’ye kızgın seçmen anket çalışmalarında AK Parti’ye oy vereceğini söylemiş olabilir. AK Parti ve MHP’nin oy oranlarını topladığımızda yüzde 37.5 gibi bir oran çıkıyor. CHP yüzde 25 bandında bir oy ortalamasına sahip bu ayki araştırmamızda yüzde 26 çıktı. İyi Parti yüzde 17 oy oranına sahip. HDP stabil bir oy oranında gözüküyor yaklaşık olarak yüzde 8 bandında. ama HDP’nin en az yüzde 2’lik bir oranının AK Parti içerisinde kamufle olduğu kanaatindeyim. Takribi yüzde 10’un üzerinde oy oranına sahip olduğunu söyleyebiliriz

Kendilerinin HDP’li olduğunu söylemeyen ve AK Partili olduğunu söyleyen seçmenlere çapraz sorular sorduğumuzda HDP’li olduğunu anladığımız bir seçmen kitlesi mevcut. Cumhur İttifakı yüzde 40 bandında, Millet İttifakı da yüzde 45 civarında. Geriye kalan yüzde 15’lik kesimde dışarıda kalan partilerin oyları. 50+1 için beraber hareket etme kabiliyeti en yüksek parti olan HDP’ye her iki blokunda ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

“ADAY 6’LI MASADAN ÇIKACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok erken bir aday açıklaması gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet İttifakı tabanını buna zorlamak istedi ama Millet İttifakı şu an bir strateji uyguluyor. 2022 yılı içerisinde aday açıklamasını çok beklemiyorum eğer erken bir seçim kararı açıklanmaz ise. Son iki gün içerisinde hem Akşener hem de Kılıçdaroğlu ile görüştüm ve her ikisinin de şu an için bir aday açıklama konusunda daha oraya gelmediklerini ifade edebilirim. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendini aday olarak açıkladı diye muhalefetin de açıklaması gerekir ifadesi doğru bir ifade değildir. Seçimi kaybeden insanların o tarihte mazeret üretmesidir. Seçimi kazanmak için doğru zamanlama önemlidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu