Politika

AKP’li Mehmet Metiner, ‘Hedef kitlesi Kürtler’ olan bir dernek kurdu

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Demokrasi ve Birlik Derneği’ni kurdu. Metiner “Türk kardeşlerimizle beraber ama hedef kitlesi Kürtler olan bir dernek olacağız” dedi.

Kurucu Genel Başkanlığını eski AKP milletvekili Mehmet Metiner’in yaptığı, Demokrasi ve Birlik Derneği kuruldu. Derneğin tanıtım toplantısının 3 Haziran’da yapılacağı açıklandı.

Metiner derneğin kuruluş amacıyla ilgili “Ortak vatanda Kürt-Türk kardeşliğini pekiştirecek, dolayısıyla tek bayrak tek millet ekseninde ama farklılıklarımızla birlikte Türkiye olduğumuzu hatırlatacak her türlü şiddete, teröre karşı çıkacak bir yeni duruşu sergileyecek Türk kardeşlerimizle beraber ama hedef kitlesi Kürtler olan bir dernek olacağız” ifadelerini kullandı. Metiner şunları söyledi: “Artık Kürtler adına birilerinin sadece terörden, şiddetten beslenen çevrelerin sözcülük yapmasından son derece rahatsız, bu ülkenin Kürtleri olarak rahatsız. O yüzden böyle bir Derneği Türk Kürt arkadaşlarımızla beraber kurduk. Türkiye’de bir Kürt sorunu çözüldü ama hala Kürtlerimiz terör şiddet döneminden inkar asimilasyon döneminden kalma birtakım sorunları var, talepleri var. İnşallah onları da çözerek ortak vatanda hep birlikte daha özgür daha müreffeh bir şekilde yaşamasını sağlayacak bir çabaya bizim de katkımız olsun istiyoruz Dernek olarak amacımız ismimizde saklıdır. Türkiye Kürtleri olarak iki şey talep ediyoruz. Koşulsuz ve katıksız bir demokrasi, hür ve eşit yurttaşları olan demokratik bir cumhuriyet. Ortak vatanımızda tek devlet, tek bayrak ve tek millet anlayışıyla eşitliği ve kardeşliği önceleyen birlikte yaşam.”

KURUCU İSİMLER DE DUYURULDU

Söz konusu derneğin kurucu isimleri ise şöyle sıralandı: “Mehmet Metiner (Adıyaman eski Milletvekili), Cemal Kaya (Ağrı Eski Milletvekili-İşadamı), Fatma Salman (Ağrı Eski Milletvekili), Kutbettin Ömeroğlu (İşadamı), Ebubekir Elmalı (Avukat), Tülay Demir Oktay (Yazar), Mehmet Karataş (TV Muhabir), Engin Akel ( Eczacı), İrfan Karataş (İşadamı).”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu