Connect with us

Politika

AKP’den CHP’ye geçmişti: Abdullah Atik iddialı konuştu, AK Parti’den de HÜDAPAR’dan da oy kazandıracağım

CHP, son dönemlerde Güneydoğu Anadolu’da yeniden iddialı hale gelmek için çalışmalar yürütüyor.

Güneydoğu denilince de Diyarbakır akla ilk gelen şehir oluyor.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na zamanında kongre yapılmadığı için geçtiğimiz 18 Temmuz’da kayyum atandı. Kayyum heyeti tarafından başlatılan kongre çalışmaları kapsamında 10 Eylül 2022’de seçim yapılmasına karar verildi. 

Seçim öncesi 5 aday varken, diğer adayların çekilmesi ile 10 Eylül’de yapılan olağanüstü kongrede sadece iş insanı Abdullah Atik ile avukat Sertaç Eke yarıştı.

75 delegeden 69’unun oy kullandığı seçimde oyların 49’unu alan Atik, 20 oy alan rakibi Eke’yi geçerek yeni il başkanı seçildi.

‘Abdullah Atik, ‘Diyarbakır’da birinci parti olacağız desek inandırıcı olmaz ama inanın büyük bir farkla ikinci parti olacağız. Çünkü genel başkanımızın son çıkışlarıyla bölgede büyük karşılığı var. Diyarbakır’da CHP adına büyük bir patlama, sürpriz bekleyin. Üç yüz bin oy alırız. AK Parti, 20 binlerde kalır.” diyerek iddialı konuştu.

ESKİ AKP’Lİ ATİK, YENİ CHP İL BAŞKANI OLDU

Yapılan seçim, sosyal medyada da yankı buldu. Bunun nedeni il başkanı seçilen Atik’in neredeyse kuruluşundan 2016’ya kadar AKP’de siyaset yaptıktan sonra yakın denebilecek bir tarih olan 10 Mart’ta CHP’ye katılmış olması.

Atik, o tarihte 1567 kişiyle birlikte CHP’ye katıldı.

1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP’den 3. sıra milletvekili adayı oldu ancak iktidar partisi 2 milletvekili çıkarınca seçilemedi; ayrıca bir dönem AKP Diyarbakır İl Başkan Yardımcılığı da yaptı.

Abdullah Atik, ana muhalefet partisine katılma süreci ve gelecek seçimdeki hedeflerine, öngörülerine ilişkin olarak Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem‘in sorularını yanıtladı:  

– AK Parti’den ayrılıp, CHP’yle buluşma süreciniz nasıl gerçekleşti?

2016’ya kadar AK Parti’de görev yaptım. Milletvekili adayı oldum. İl başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum. İlk iki dönem AK Parti’ye inanıyordum. Görevimizi inanarak yapıyordum. 2016’dan sonra noktayı koydum. İnancım kalmadı. Mafya, beşli çete işleri hepimizin malumu. Bunları görünce inancımız kalmadı. Kılıçdaroğlu’nun söylemleri, helalleşme çağrısı, “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer” açıklamaları hoşumuza gitti. Kendisine inandım ve Kılıçdaroğlu’yla hareket etmeye karar verdim.”

‘CHP’NİN DİYARBAKIR’DA YÜZDE 1.5 CİVARINDA OYU VARDI’

– Eski bir AK Parti’li olmanızı sosyal medyada garipseyenler oldu. Bu eleştirilere ne diyorsunuz?

CHP’nin seçimde Diyarbakır’da yüzde 1,5 civarında oyu vardı. Şimdi AKP’li gelmese HDP’li gelmese, HÜDAPAR’lı gelmezse büyüme şansın yok. Başka yerden insanlar gelecek ki senin gücüne güç katsın. Biz iktidara yürüyen bir partiyiz. İktidara yürüyen bir partinin Diyarbakır’da güçlü olması lazım. Güçsüz bir yönetim vardı. Faydalı olacağımıza katkı sağlayacağımıza inandık. Bu nedenle aday oldum. Partililerimiz de yapabileceğimize inandılar.

‘BURADAKİ TEŞKİLATIMIZDA GEÇMİŞTE ANAP’TA, REFAH’TA GÖREV ALMAMIŞ AZ İNSAN VARDIR’

– AK Parti’den gelmenize parti içinden de tepkiler olduğu iddia ediliyor. Bunlara ne diyorsunuz?

Kulaklarımızı tıkıyoruz ve çok ciddiye almıyoruz. Bir camiayı büyütmek istiyorsanız her kesime açılmak zorundasınız. Siyasetin malzemesi insandır. Yok şuradan buradan geldi diyemezsiniz. Diyarbakır farklı bir şehirdir. Buradaki teşkilatımızda görev alanlardan hangisi geçmişte Doğru Yol’da Anavatan, Fazilet, Refah Partisi’nde görev almamış. Çok az sadece solda yer almış arkadaşlarımız var. Onların dışında herkes diğer partilerde yer almış. Bu bana göre bir artıdır.

‘SADECE CHP’LİLERLE KALIRSAK CHP’DE BİRBİRİMİZİ YERİZ’

– Farklı bir siyasi gelenekten gelmenizin artı mı katacağını düşünüyorsunuz?

Ben Diyarbakır’da AKP’ye, HÜDAPAR’a gideceğim. Oralardan da ciddi anlamda oy gelecek, katılımlar olacak. HDP’lilere gideceğiz, HDP’lileri getireceğiz. Önümüzdeki günlerde bu daha net görülecek. Her kesim ile irtibat içindeyiz. Sadece CHP’lilerle kalırsak CHP’de birbirimizi yeriz.

‘ATANARAK DEĞİL SEÇİLEREK GELDİM, GENEL MERKEZİMİZ DE DESTEKLERİNİ BİZE VERDİLER’ 

– Halen tepkiler var mı?

Mesele camiayı büyütmektir. Genel merkezimiz de buna inandığı benim ciddi katkı sağlayacağımı düşündüğü için sağ olsunlar desteklerini bize verdiler. Atanarak gelseydim belki tepkiler haklı olabilirdi ama 69 delegenin 49’u bana katkı sağlayacağıma inandıklarından oy verdi. Oy verenler CHP delegeleri. Sandıktan çıktım. Bu insanlar bize inanıyor ve güveniyor. Ama her yerde olduğu gibi küçük olsun benim olsun diyen arkadaşlarımız küçük bir azınlık her partide olduğu gibi burada da vardır.

‘BİR SÜRPRİZ YAŞANACAK; CHP, DİYARBAKIR’DA İKİNCİ PARTİ OLACAK’

– Diyarbakır’da hedefiniz nedir?

Diyarbakır bizim için büyük bir köydür. Biz buranın insanıyız. Bütün ilçelerini, köylerini biliyoruz. Hepsinde akrabalarımız, kirvelerimiz dostlarımız vardır. Kötü gününde de iyi gününde de yanında olduğumuz insanlar bunlar. Onun için ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Diyarbakır’da birinci parti olacağız desek inandırıcı olmaz ama inanın büyük bir farkla ikinci parti olacağız. Çünkü genel başkanımızın son çıkışlarıyla bölgede büyük karşılığı var. Diyarbakır’da CHP adına büyük bir patlama, sürpriz bekleyin. Üç yüz bin oy alırız. AK Parti, 20 binlerde kalır.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN ADAY OLMASI DİYARBAKIR’DA BİZİ ÇOK RAHATLATIR’

– Millet İttifakı’nın adayları arasında Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’ın adı geçiyor? Kürtler hangisine daha yakın?

Sadece Kürtler değil tüm demokrat insanlar ülke barışına katkı koyacak insanlardan yana tavır koyacak. Ancak Kılıçdaroğlu’nun aday olması Diyarbakır’da bizi çok rahatlatır. Diğer arkadaşlara oy istemek belki biraz zor olur. Ancak genel başkan aday olursa vatandaştan daha rahat oy isteriz.

FACEBOOK Yorumları:
Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.