Politika

Akıncı: Gelin hep birlikte Kürt sorununa bir çözüm bulalım diyoruz

Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve AK Parti MYK üyesi Abdurrahman Kurt 20 Nisan 2022 tarihinde bazı Kürt Partileriyle bir araya geldi. Sohbet toplantısı diye açıklanan bu görüşme ile ilgili değişik açıklamalar yapıldı. Toplantının içeriği ile ilgili toplantı sonrası Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) açıklamalarda bulundular.

Toplantıya katılan Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı’ya konunun öneminden dolayı birkaç soru yönelterek toplantının gündemine ilişkin bilgi almak istedik.

Kürt Demokrat Partisi Genel Başkanı Reşit Akıncı

Kuzey24: Sayın Akıncı Kürt Demokrat Partisi olarak davet edildiğiniz toplantının amacı neydi sizce?

Reşit Akıncı: Diyarbakır’da 20 Nisan’da AK parti eski milletvekili ve MYK üyesi Abdurrahman Kurt ile yapılan görüşme, 13 Nisan tarihinde yaptığı teklif dahilinde gerçekleşmiştir. Görüşmenin gizli kalması gerektiği bakımından herhangi bir öneri ne toplantıya katılan arkadaşlardan ne de Abdurrahman
Kurt tarafından gelmemiştir. Süz konusu toplantının gizli kalması hakkında ne bizlerin ne de Abdurrahman Kurt’un hiçbir endişesi yoktur. Tamamen dostane bir sohbet olduğu için basınla paylaşma gereği duyulmamıştır. Ancak Rudaw, yaptığı habere göre sanki gizli kapılar arkasından kulisler yapılmış gibisinden kamuoyunda bir algı yaratma çabasına girmiştir. Rudaw’ın bu yaklaşımını kınıyorum.

Bize toplantının içeriği ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Görüşme tamamen Abdurrahman Kurt’un inisiyatifi dahilinde, kendi inisiyatifini kullanarak Partisi’nden bağımsız olarak gerçekleştirdiğini dile getirmiş olsa da, görüşmenin detaylarını bizlerin onayını alarak cumhurbaşkanına iletilmesi konusunda yardımcı olacağını söylemiştir.

Toplantıda basın mensubu var mıydı yoksa yok muydu eğer varsa kimlerdi?

3 HDP ve T-KDP’nin o görüşmede olmamasından bir ilgimiz yok. Bizler daha önce Kürt ve Kürdistan sorununun çözümü için acil talepler çerçevesinde kenetlenen taraflar olarak siyasi parti ve oluşumlarla görüşmelere katılmış aynı zamanda bunu AK parti ve hükümete bu taleplerimizi bildirmek için bir fırsat olduğunu düşünerek böyle bir görüşme gerçekleşmiştir.

Toplantıda seçimlerle ilgili bir konu gündeme geldi mi?

Bizler Kürt partileri olarak Kürt ve Kürdistan sorununun çözümü için elbette ki yeni ittifaklar arayışında olacağız. Bütün Kürt partilerine çağrımızdır eğer ki HDP kendisini bir Kürt partisi olarak görüyorsa elbette ki HDP de çağrımıza uyar. Gelin hep birlikte Kürt sorununa bir çözüm bulalım diyoruz, bunu Abdurrahman Kurt ile de konuştuk, Kürtlerin acil
taleplerini de bildirdik ve bu konuda atılacak adımların çok açık ve net bir şekilde vurguladık;

1. Kürt kimliği ve Kürdistan gerçeği tanımlamalı ve anayasal güvenceye kavuşturulmalı.
2. Kürt dili resmi dil statüsü kazanmalı Kürdistan’da eğitim dili olarak kabul edilmeli
3. Kürt ve Kürdistan ismi ile her türlü örgütleme faaliyeti serbes tbırakılmalı
4. Kürdistan’da ismi değiştirilen tüm yerleşim birimlerinin coğrafik ve tarihi yerlerin Kürtçe isimleri iade edilmeli
5. Mezarları yok edilen tarihi Kürt şahsiyetlerinin mezar yerlerinin açıklanmalı ve geçmişte Kürt halkına yapılan mezalimden dolayı özür dilenmeli
6. Kürt sorununun çözümü için uygun bir zemin oluşması bakımından sadece Kürdistan ibaresinden haklarından dava açılan Kürt siyasetçilerinin bu hukuksuz yargı sürecinden adil ve tarafsız bir yargının oluşturulması sadece Kürdistan ibaresinden dolayı kapatma davasıyla karşı karşıya olansiyasi Kürt partilere açılan kapatma davaları sonlandırılmalı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu