Connect with us

Politika

AK Partili Yazıcı’dan ‘Kavala ve Demirtaş’ çıkışı: AİHM’ye uygun bir formül bulunmalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı; HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş ve Osman Kavala’nın tutuklu yargılanması hakkında “AİHM’in gereklerini karşılayacak bir formülasyon bulunmalıdır” şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen tutuklu yargılanması hakkında açıklamalarda bulundu.

Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Hayati Yazıcı, konuyla ilgili “Yargılama sürerken konuşmayı yargıyı etkilememek için doğru bulmam. Ancak hep şuna inandım. Yargı mensupları gerekmedikçe iş yapmaz, gerekmeyen kararları vermez. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargılamasını kabul etmiştir. Bunun gereklerini karşılayacak bir formülasyon bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.

Seçim kanunundaki değişiklik

Yazıcı, seçim kanunundaki değişikliğe ilişkin “AK Parti’nin oy oranı düşüyor, bu yüzden bu düzenleme vekil sayısını artırmak için mi yapıldı?” şeklindeki soruya, “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Yazıcı, “Demokratik değerler, demokratik kriterler, egemenliğin millete ait olması göz önünde bulunduruldu. Siyasi partiler sandıkta yarışır. Şimdiden vekil sayısı artacak diye bir şey de söylenemez. Alacağı oy oranına bağlı olacak. Ancak tüm anketlerde birinci partiyiz” dedi.

Erdoğan’ın adaylığı

Fırat yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olamayacağını iddia edenler olduğuna dikkat çekerek bu konuda Hayati Yazıcı’ın “Böyle bir sorun yok” deiyerek şu yanıtı verdiği yazdı:

“Bu durumu değerlendirdik. Anayasa 2017 yılında değişti. Anayasa’nın 101. maddesinde cumhurbaşkanı seçimi yeniden kaleme alındı, yani değişiklik yapılmadı. Madde yeniden yazıldı. Ayrıca yürürlük için de maddeler konuldu. ‘Cumhurbaşkanı seçimi ve Meclis seçimi birlikte yapıldığı zaman sistem yürürlüğe girer’ denildi. Şimdi birinci seçim yapıldı, ikinci seçim 2023 yılında. Erdoğan’ın adaylığının önünde engel yok.”

ERDOĞAN ‘TANIMIYORUZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AİHM ve Osman Kavala ile ilgili olarak, “Bizim mahkeme kararlarımızı tanımayanı biz de tanımayız. Biz kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz” demişti.

Erdoğan, daha önce de AİHM’in Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması ile ilgili kararına tepki göstermişti. AİHM’in Selahattin Demirtaş kararının siyasi olduğunu öne süren Erdoğan, “AİHM bu kararı iç hukuk yolları tükenmeden alarak istisnai bir uygulama yapmıştır. Esasen AİHM bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez” diye konuşmuştu.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir