Connect with us

Yaşam

AK Partili vekilin ‘Kürt sorunu’ sözlerinin ardından genel kurulda gerginlik yaşandı

Van Dernekler Federasyonu (Van FED) 6. Olağan Genel Kurulu bugün İstanbul’da gerçekleştirildi. Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapılan kurul toplantısına çok sayıda Vanlı ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

İstanbul Yenikapı’da yapılan Van Dernekler Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu halk oyunlarıyla başladı. Van Dernekler Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu, Vanlı sanatçıların oluşturduğu Koma Hevdeng grubunun söylediği Kürtçe ve Türkçe şarkılarla devam etti. Yine Van’ın yetiştirmiş olduğu sanatçı Mehmet Öndül ve Celal Yarıcı da katılımcılara müzik şöleni yaşattı.

Genel Kurulda yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim raporu, disiplin raporu ve son 3 yıllık gelir gider raporları okunarak müzakere edildi.

Genel başkan adaylarının konuşmalarından sonra oylamaya geçildi. Oylama sonucunda Mehmet Fatih Yağız, bir diğer aday olan Murat Teymur’un karşısında oy çokluğuyla yeni başkan seçildi.

Genel kurulda konuşma yapan HDP Van Milletvekili Sezai Temelli’den sonra kürsüye çıkan AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal’ın konuşması sonrasında genel kurulda gerginlik yaşandı.

AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal genel kurulda yaptığı açıklamada; “Biraz evvel dernek başkanımızın konuşmasında bu derneğin partiler üstü olduğunu ama bu federasyondan ayrıldıktan sonra istediği partide siyaset yapma hakkı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben öncelikle kendi şahsım adıma bir İrfan Kartal adına konuşmak istiyordum ama madem ki parti adına konuşulacaksa bende partim adına konuşacağım. 2002’den bu yana Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır. Bugün biz buralarda konuşuyorsak, eğer bu kürsüler de herkesin konuşma hakkı varsa bu demokratik haktır.” ifadelerinde bulundu.

Sezai Temelli’yi kastederek, “Sayın konuşmacı ne kadar Vanlıysa bende o kadar İstanbulluyum ama bugün hepimiz Türkiyeliyiz” diyen Kartal’ın, “Hepimiz Türkiye’nin paydaşlarıyız, Türkiye’nin birliği ve beraberliği hepimizin gayesidir. Türkiye olmazsa biz hepimiz olmayız. Özellikle o bölgede çok büyük sıkıntılar yaşamış, sayın konuşmacı o sıkıntıları o bölge yaşamamış, biz yaşamışız” sözleri üzerine salonda tansiyon yükseldi.

Salondan yükselen tepki üzerine sözlerine devam eden Kartal, “Değerli kardeşlerim sizlerin demokrasi anlayışı bu mudur. Siz konuştunuz biz dinledik, sizde bizi dinleyeceksiniz. Siz mecbursunuz. Bunu öğreneceksiniz. Divan başkanı Temelli’nin konuşmasına müdahale etmedi, siyasi bir konuşma yaptı. Bende bunun konuşmasını yapacağım. O yörede bir Kürt olarak sıkıntı çekilmişse ben çekmişim. Sayın başkan neredeydi? Van’da bile değildi. Ben bu inançla Kürtlerin aklını başına almasını istiyorum. Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır” ifadelerini kullandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir