Connect with us

Politika

AK Partili Vekil Adayı Yaz: “HDP Listesinde Kürt yok!”

AK Parti Diyarbakır Adayı Mehmet Said Yaz, 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlerde 3-4 vekil çıkartacaklarını söyledi. Yaz, HDP’nin listesinde Kürt olmadığını iddia etti.

Yaklaşık 20 yıl Diyarbakır Ulu Camii imamı ve vaizliği yapan Mehmet Said Yaz, 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlerde AK Parti’den 2. Sıra Diyarbakır milletvekili adayı oldu. Rudaw’a konuşan Yaz, Kürt meselesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Yaz’ın açıklamaları şu şekilde:

“Şimdi bana Kürtlüğü verip dinimi benden alsalar bu Kürtlük ve Kürdistan’ı istemem. Biz Müslüman Kürtler olarak dinsiz ve imansız Kürtlük ve Kürdistanilik istemiyoruz. Bugün HDP ve müttefikleri CHP, seküler bir Kürtlük ve Kürdistanilik istiyorlar. Kürtlerin fıtratı İslam’la inşa edilmiştir. Kürt her şeyden vazgeçebilir ama dininden ve namusundan vazgeçmez. (Kürt sorununun çözümü) Biz Müslüman’ız, kitabımız ve peygamberimiz var. Kur’an ‘Müminler kardeştir’ diyor. Peygamberimiz de ‘Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için istemiyorsanız hakiki mümin olamazsınız’ diyor. Biz Kürtler, Türkler, Araplar, Farslar ve tüm Müslümanlar kitabımızın hükmünü kendi aramızda hakem kılalım. Aramızda hiçbir sorun kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Kimse Kürtleri aptal yerine koyamaz

AK Parti’nin Diyarbakır’da 3-4 vekil çıkaracağını belirten Yaz, “Eskiden oyumuzu biz kendimize veriyoruz derlerdi. Bugün onların listelerinde Kürt yok. Kürtler aptal değil Kimse Kürtleri aptal yerine koyamaz. Bugün HDP’nin listelerinde solcu Türkler var. Tamamı solcu Türk. Ne Müslüman ne de Kürtler. CHP ve Yeşil Sol Parti, fikir olarak birbirlerine kuzen gibi. İkisi birbirini tamamlıyor. Dersim’i yakan, Kürtleri sürgün eden, idam eden, Kürtlerin camisini ahır yapan, Kürt kıyafetlerini yasaklayan CHP’ydi. Kürtler neden düşmanlarıyla ittifak yapıyor. Demek ki HDP ile CHP arasındaki hakem Amerika’dır. Kürtleri de kandırdılar. Kürtler bunları reddedecekler” dedi.

Devamı…