Politika

AİHM Osman Kavala kararını açıkladı: Türkiye için yaptırım dönemi

AİHM Büyük Dairesi, Osman Kavala için 2019’da verilen tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle Türkiye’nin AİHS’ni ihlal ettiğine hükmetti. Kavala’ya 7 bin 500 Euro mahkeme masrafı ödenmesi kararlaştırıldı.

Büyük Daire’nin ihlal kararı 16’ya 1 olmak üzere oy çokluğu ile alındı. Karardaki tek karşı oyu Türk hakim Saadet Yüksel kullandı.

Türkiye hakkında AİHM kararlarını uygulamadığı için yaptırım süreci başlayacak.

AİHM kararlarının uygulanmasını denetlemekle yükümlü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bu karar uyarınca Türkiye’ye yaptırım uygulamaya başlayacak. Yaptırımlar, Türkiye’nin üyelikten çıkartılmasına kadar uzayabilecek. Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında ilk kez, kararı ısrarla uygulamadığı için, Türkiye hakkında bu süreç işletilecek.

AİHM’nin Kavala kararına Ankara’dan tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, AİHM’nin Osman Kavala’yla ilgili verdiği ihlal kararına tepki gösterdi: “AİHM, konuyla ilgili olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmıştır.”

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada da şöyle denildi: AİHM Büyük Daire gündeminde 22 dosya bulunmasına rağmen Kavala dosyasının öne çekildiği belirtilerek bu durumun mahkemenin itibarını olumsuz etkileyeceği ve Türkiye’ye karşı tarafsızlığını tartışmaya açacağı vurgulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu