Kültür & Sanat

Ahlat taşı işçiliği Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geleneksel Ahlat taş işçiliğinin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydedilmeye hak kazanan değerleri açıkladı. Buna göre Türkiye’nin aday gösterdiği “Ahlat yöresindeki taş ustalığı geleneği” acil koruma gerektirenler listesine yeni kayıt olarak eklendi.

Böylece Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde kayıtlı kültürel unsurlarının sayısı 22’ye ulaştı.

Unesco bu geleneğin kaydedildiği haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü “yüzyıllardır taş ustalarınca Ahlat civarındaki taş ocaklarından volkanik taşların çıkarılması, işlenmesi, süslenmesi ve yapılar inşa edilmesine dayanan kuşaktan kuşağa aktarılan bilgileri, yöntemleri ve estetik anlayışı temsil eden köklü geleneği listelere kaydettirilmesi” amacıyla nisan ayında başvuruda bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da “Ahlat Taş İşçiliği Geleneği adlı ulusal adaylık dosyamız Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi’nin 17. oturumunda UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kaydedilmiştir.” denildi.

AHLAT TAŞI

Ahlat taşı, Bitlis ilinin Ahlat ilçesinde bulunan Nemrut Dağı eteklerinden çıkarılan ignimbirit olarak adlandırılan magmatik kayaç çeşitlerindendir. Bölgede yaygın olarak bulunan bu taş kolay işlenebilir olması ve dayanımına bağlı olarak tarihi eserlerde ve bölgedeki birçok yapıda kullanılmaktadır. Ahlat taşı çıkarıldığı bölgede siyah, kahverengi, kırmızı ve bej olmak üzere bölgede dört farklı renkte bulunmaktadır. İçerisinde camsı maddeler vardır ve bu maddeler taşa sağlamlık kazandırır.

Ahlat taşının avantajı ocaktan çıkarıldığında yumuşak olup kolay şekil verilebilmesidir. Boşluklu yapıya sahip olan taşın su emmesi engellenirse ısıl izolasyon özelliği göstereceği belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu