Connect with us

Politika

Ağrı’da 570 seçmeni bulunan köy seçimi boykot kararı aldı

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesine bağlı Ergözü (Tabo) köyü sakinleri, daha önce aldıkları kararla bugün sandığa gitmedi. AKP, CHP ve HDP temsilcilerinin ikna çabalarına rağmen, 570 seçmenli köyde talep edilen yolun yıllardır yapılmaması nedeniyle sandık boykotu kararı aldığı bildirildi.

AKP, CHP ve HDP temsilcilerinin ikna çabalarına rağmen, 570 seçmenli köyde talep edilen yolun yıllardır yapılmaması sandık boykotu ile sonuçlandı.

Köy, önceki seçimlerde ağırlıklı olarak AKP seçmeniydi. Ancak diğer partiler de buradan oy alabilmişti. Yerel gazeteci Cenap Bekiranlı, boykot konusunda Artı Gerçek‘e şu bilgileri verdi: 

“Köydeki insanlar AKP’ye tepkili. CHP heyeti de gün içinde geçmiş ikna edememiş. 2015 yılından beri köylülerin talepleri var. Köylüler, kendilerine verilen sözün yerine getirilmediğini söylüyor.”

Köylülerin sorunu çözmek için uzun zamandır birçok yol denediği belirtiliyor. Ergözü Mahallesi ile o grupta bulunan dört köyün sakinleri birkaç kez imza da topladı. Köylüler, son olarak çözümü bugün yapılacak boykotta buldu. Üç siyasi partinin ısrarına rağmen köydeki boykot devam ediyor.

Konuyla ilgili konuşan köy muhtarı Ömer Kahraman, “Dün akşam AK Parti, CHP Eleşkirt teşkilatı geldi. HDP de yarım saat önce geldi” diyerek şöyle devam etti:

“Köylü olarak kararlı sandığa gitmeyecek. Köylü kavşak istiyor. Grup köylerin tamamı bu durumda. Dört köy daha var. Dört senedir mücadele veriyorum. Bütün kurumlara gittik, dört köy muhtarı olarak davrandık müracaat ettik ama söz vermelerine rağmen yerine getirmediler. Vekiller çözeceğiz dediler ama yine bir şey yok. Valiler de geldi gitti ama onlar da çözüm olamadı. Köy ikiye bölünmüş. Çocuklar bariyerin altında karşıya okula gidip geliyor. Maddi ve zaman olarak büyük kayıp bizim için. Çok mağduruz.” ifadelerini kullandı.

Devamı…