Politika

Abdulkadir Selvi AKP’nin seçim kampanyasına ilişkin bilgiler verdi

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, seçim süreciyle ilgili detayları CNN TÜRK’te aktardı. Selvi, 14 Mayıs’ta yapılacak seçim çalışmalarına ilişkin “Depremden önce yapılan hazırlıkların hepsi bir anlamda rafa kondu çünkü depremden sonra yeni bir Türkiye ortaya çıktı. Sloganlar bile değişti” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa’nın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran’da yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’den milletvekili olmak için başvuru yapacak adayların öncelikle depremzedeler için AFAD’a yardım bağışı yapacağını açıkladı. Ayrıca Erdoğan, müziksiz bir seçim kampanyası gerçekleştirecekleri belirtti. Öte yandan seçim takvimini açıklayan YSK Başkanı Ahmet Yener, “Seçim 14 Mayıs’ta. İkinci tura kalırsa 28 Mayıs’ta sandığa gidilecek” dedi.

Selvi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Muharrem İnce’ye bir operasyon yapılıyor”

“Muharrem İnce’ye de bir operasyon yapılıyor aslında, haksızlık yapılıyor. ‘Muharrem İnce işte Millet İttifakı’na gelecek ama Muharrem İnce benim şu kadar oyum var, benimle pazarlık yapacaksınız’ diyor. Muharrem İnce, Milli Eğitim Bakanlığı’nı istedi vesaire gibi bunlar hiç doğru değil. Tebrik telefonu oldu sadece, bunu bir siyasi nezaket olarak yapıyor. Zannediyorum sayın Cumhurbaşkanımıza da telefon edecek. Hatta cumhurbaşkanı adaylarına emekli maaşından onların hesabına para yatıracağını söyledi, böyle bir siyaset tarzı geliştiriyor. Muharrem İnce ile birlikte eski genel başkanların görüştüğü söylendi, o da doğru değil. Altan Öymen, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın o da doğru değil. Ben Hikmet Çetin’le bugün görüştüm. ‘Ne bizden ne de Muharrem İnce’den böyle bir talep oluşturuldu’ dedi.”

Cumhurbaşkanı, Yeniden Refah Partisi’ni çok istiyor

“Yeniden Refah Partisi’ne bugün Binali Yıldırım resmi olarak gitti, teklifte bulundu. Refah Partisi’nde yarın MKYK toplantısı sonra il başkanları toplantısı olacak. Orada bir grup ittifaka katılalım, cumhurbaşkanı adayı çıkarmayalım, bir grupta hayır biz genç bir partiyiz, liderimizi cumhurbaşkanı adayı yapalım, ittifaka katılırsak da kendi partimizin logosuyla katılalım diyor. Olumlu geçmiş görüşme ama bu olumlu görüşme olması anlaşma imzalanmış demek değil. Ayrıca Erbakan isminden ve misyonundan dolayı sayın Cumhurbaşkanı, Yeniden Refah Partisi’ni çok istiyor. Ecevit misyonundan ötürü de Demokratik Sol Parti’yi ittifakında görmek istiyor. Özal misyonundan dolayı da Anavatan Partisi’ni görmek istiyor ama bu partiler daha karar almış değiller. Belki bir kısmı olumlu karar alacak belki bir kısmı yoluna kendi devam edecek.”

Daha ağır başlı bir yüz yüze temasla olacak

“Depremden önce yapılan hazırlıkların hepsi bir anlamda rafa kondu, çünkü depremden sonra yeni bir Türkiye ortaya çıktı. Hem Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanyası hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kampanyasında farklı bir şey yapılacak. Sloganlar bile değişti. Sadece müzik değil, araç konvoyları, giydirilmiş araçlar, araçların sesli müzik yayınları bunlar da olmayacak. Daha ağır başlı bir yüz yüze temasla olacak. Buna ihtiyaç var.”

“Ayrıca bu seçimde tabii AK Parti ‘Yeni Türkiye vizyonu’ ile girecekti ama bu depremden sonra sloganda değişti ‘Hemen şimdi’ oldu. Seçim kampanyası büyük ölçüde cumhurbaşkanı üzerine bir seçim kampanyası oluşturulacak. Çünkü deprem, afet gibi dönemlerde insanlar başlarında güçlü bir devlet, güçlü bir lider görmek istiyorlar. Şu açıdan çok önemli ‘Benim bu sıkıntılı dönemimde devletim beni bu süreçten çıkarır. Benim bu sıkıntılı sürecim 1 yıl devam edecek ama etkileri 8-10 yıl sürecek’ o nedenle seçmen şunu diyebilir ‘Erdoğan şu dönemde başımızdaydı. Bundan sonra da bu süreçten çıkmamız lazım. Dirençli şehirleri kurmamız lazım. Bu süreçten bizi Erdoğan çıkartır’ diyebilir.”

“Kemal Bey de daha farklı bir kampanya yürütecek belli. Oradaki kampanya daha fazla ittifak üzerine yorulacak ama Kemal Bey’in özelliklerinden de kampanyada yararlanılacak. O nedenle herkes kampanyasına bir deprem ayarı yapacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu