Ortadoğu

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi’nden Neçirvan Barzani’ye veda ziyareti

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, görev süresinin sona ermesi dolayısıyla Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye veda ziyaretinde bulundu.

Görev süresi dolan ABD’nin Irak Büyükelçisi MatthewTuller ile Başkan Neçirvan Barzani başkent Erbil’in Barzan bölgesinde bir araya geldi

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın ABD ile ilişkilerini güçlendirmesine katkısından ötürü Tueller’e teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

Tueller de Neçirvan Barzani ve Kürdistan Bölgesi’ndeki ilgili taraflara görevi boyuca verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek, yardım ve işbirliğinin devamını umduğunu belirtti.

Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın ABD ile ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, ABD’li sermaye sahiplerinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta yatırım yapması, Irak’ın durumu ve Irak’ta siyasi sürecin önündeki engeller masaya yatırıldı.

Neçirvan Barzani; Irak Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın bir parçası olarak siyasette barışcıl, istikrarlı temel bir ilke benimsemiştir. Irak’ın tamamı için ve komşu ülkeler için ve dünya ülkeleri için istikrar ve güvenlik unsuru olarak barışcıl yaklaşımlarıyla takdir toplamaya devam etmektedir. Kürdistan Bölgesi olarak güvenlik ve istikrarın bozulmasında bir etken değil, tam tersine bölgede istikrarın oluşmasında katalizör görevi gördüğünü her fırsatta dile getiren Neçirvan Barzani ABD’nin Irak Büyükelçisi MatthewTuller ile yaptığı bu veda görüşmesinde de bunu görmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu