Dünya

ABD’den Suriye’ye olası bir operasyon hakkında açıklama!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yakın zamanda bir operasyon sinyali veren açıklamalarına cevap olarak, Suriye’de tüm tarafların ateşkes hatlarına saygı göstermesinin ve bu hatları muhafaza etmesinin önemini vurguladıklarını bildirdi. Türkiye’ye yapılan saldırıları bir kez daha kınayan ve başsağlığı dileklerini yineleyen Price, sınırötesi saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

Price’a günlük basın brifinginde bir gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de iki Türk polisinin hayatını kaybettiği saldırı ve Gaziantep’in Karkamış ilçesine havan topları isabet etmesinin ardından “Artık tahammülümüz kalmadı. Gerekli adımları atacağız” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, “ABD’nin bu saldırıları kınaması, Türkiye’nin hedeflerini bu saldırılar karşısında desteklediği anlamına mı geliyor?” sorusunu yöneltti.

Sözcü Price, NATO müttefiki Türkiye’ye karşı sınırötesi saldırıları çok açık biçimde kınadıklarını ve saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve sevdiklerine başsağlığı dileklerini ilettiklerini hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Suriye’nin kuzeyinde askeri faaliyetlerin artma olasılığı ve böyle bir adımın oradaki siviller üzerindeki etkisiyle ilgili raporlar ve tartışmalardan derin endişe duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

“Suriye’nin kuzeyinde askeri faaliyetlerin artma olasılığı ve böyle bir adımın oradaki siviller üzerindeki etkisiyle ilgili raporlar ve tartışmalardan derin endişe duyuyoruz” diyen Price, gerginliği tırmandıran her türlü adımı kınadıklarını ve ateşkes hatlarının korunmasını desteklediklerini söyledi.

Sözcü Price, “Suriye’de istikrarın daha güçlü olması ve soruna siyasi bir çözüm bulunması için tüm tarafların ateşkes bölgelerine saygı göstermesi ve koruması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonları da dahil, Ekim 2019’daki ortak açıklamaya saygı duymasını bekliyoruz” dedi.

“Türkiye’nin güney sınırındaki güvenlik kaygılarını anlıyoruz” diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Ancak her yeni bir saldırı bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, koalisyon ve ABD’nin IŞİD’e karşı faaliyetlerini tehlikeye atacaktır” ifadelerini kullandı.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında karar alınacak

Erdoğan, dün Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye için yeni bir operasyon sinyali vermişti.

Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, istihbaratımız hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” demişti.

Ayrıca, Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısında kararların alınacağını da söylemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu