Dünya

ABD’den Rusya’ya: Rusya’dan petrol ve doğal gaz ithalatı yasağı

ABD Başkanı Biden yaptığı açıklamada Rusya’ya petrol ve doğal gaz ithalatı yasağı getirildiği duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu akşam yapacağı basın toplantısında Rusya’ya karşı petrol ambargosunu açıklayacağı belirtildi. ABD’nin petrol ambargosu kararına Avrupa ülkeleri ise katılmayacak.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşının 13.gününde Rusya’ya karşı yeni yaptırımlarını açıkladı. Biden, “Rusya’dan hem petrol hem de doğal gaz ithalatını yasaklıyoruz. Petrol ihracatını yasaklayacağız. Bunun ticaretini yapamayacaklar. Bu Putin’e ağır darbe vuracak. Bu kararı ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın dayanışma sonunda aldım” ifadelerini kullandı.

Biden’ın açıklamaları şöyle;

“ABD’nin Rusya’dan petrol ve doğal gaz ithalatını yasaklıyoruz. ABD Ukraynalı mültecilerin sorumluluğunu diğer ülkelerle paylaşacaktır. Putin’in saldırganlığına tek bir ses olarak cevap vermek benim hedefimdi. Birçok müttefiklerimiz bize katılamayacak durumda olmayabilir. Biz ihracatçı olarak diğer ülkelerin atamadığı adımları atabiliriz. Putin’e baskıyı artırıyoruz. Bu adımla ona daha fazla acı getireceğiz. Bu durumun ABD’de etkisi olacak. Bunu yapmamız gerekiyordu. Ukrayna’ya ve halkına desteğimizi sürdürüyoruz. “https://4686bc8c5675d2c3523b496b07a2dbda.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

“PUTİN UKRAYNA’DA ZAFER ELDE EDEMEYECEK”

Yakıt fiyatları konusunda hiç kimse endişelenmemelidir. Putin gibi tiranlara enerji kaynaklarını savaş gücü olarak kullanamayacaklarını göstermemiz lazım. Rusya’ya tekrar tekrar ateşkes çağrısında bulunduk. Onlar bunu dikkate almadı. Rusya’nın ilerleyişi korkunç bir insanlık dramına dönüşüyor. Putin hiçbir zaman Ukrayna’da zafer elde edemeyecek. Ukrayna halkı cesaretiyle Putin’in istediğini alamayacağını gösterdi.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu