Ortadoğu

ABD’den Neçirvan Barzani’ye: Kürdistan Bölgesi’ne desteğimiz sürecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Müsteşar Yardımcısı Barbara A. Leaf, Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Neçirvan Barzani ile telefonla görüşen ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Barbara A. Leaf ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ne desteğinin süreceğini teyit etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Barbara A. Leaf, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Telefon ile gerçekleşen ikili görüşmede Barbara A. Leaf “birleşik, müreffeh ve demokratik bir Irak’ın parçası olarak güçlü bir Kürdistan Bölgesi’ne” ABD’nin desteğinin süreceğini vurguladığı bildirildi.

Neçirvan Barzani ile Barbara A. Leaf arasındaki görüşmede, Irak’taki son siyasi gelişmeler ele alındı.

Görüşmede ABD’li diplomat, Kürdistan Bölgesi Başkanı’na yakında Erbil’i ziyaret etmeyi umduğunu söyledi.

ABD yönetimi son dönemde Kürdistan Bölgesi’ne ve Peşmerge’ye desteğini birkaç kez daha dile getirmişti.

Mart ayı sonlarında ABD Başkanı Joe Biden, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye gönderdiği mektupta, Kürdistan Bölgesi’nin ABD için önemli bir müttefik olduğu vurgulandı.

Joe Biden Başkan, Neçirvan Barzani’ye hitaben yazdığı özel mektupta Kürdistan Bölgesi’nin ABD için önemli bir ortak olduğu ve Biden yönetiminin, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın güvenlik ve istikrarının yanında olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu