Dünya

ABD’de Kürdistan bayrağı ile Newroz’u kutlayan aileye ırkçı saldırı

Amerika’da bir Kürt aile, Newroz’u kutladıkları ve Kürdistan Bayrağı açtıkları gerekçesiyle ırkçı saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

ABD’nin New Jersey kentinde yaşayan Bedirhan Barış, 25 Mart’ta kentte yaşayan Kürtlerin Newroz’u kutlayarak Kürdistan Bayrağı açtığını, bunun üzerine bazı Türklerin kendilerine çirkin sözler söyleyerek saldırdığını belirtti.

Saldırıyla ilgili Rûdaw’a konuşan Bedirhan Barış, “Newroz kutlaması ve Kürdistan Bayrağını açtığımız için bazı ırkçı Türkler tarafından saldırıya uğradık. Bizi evimizi terk etmekle tehdit ettiler” dedi.

Barış, saldırganların kendilerine, “Burada Kürdistan Bayrağı açamazsınız. Kürtçülük yapacaksanız evlerinizi terk edip Türkiye’ye gidin” dediklerini kaydetti.

Bedirhan Barış, 3 gün önce de saat saat 23:00 sularında aynı saldırgan grubun 3 arabayla gelerek evlerine baskın düzenlediğini söyledi. Bunun üzerine polisi aradıklarını ve ekiplerinin gelerek müdahalede bulunduğunu kaydetti.

Kürt aile saldırganlar hakkında şimdilik şikayette bulunmadıklarını ve onları tanımadıklarını söylüyor.  Aile, “Polise ifade verdiler, polisin raporunu bekliyoruz” dedi.

Bedirhan Barış ve ailesi bir yıl önce ABD’ye yerleşti, aile halen New Jersey’e bağlı Burlington’ta yaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu