Dünya

ABD’de Kongre ara seçimlerinde Türk asıllı aday Mehmet Öz kaybetti 

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Kongre ara seçimlerinde kilit bir noktada bulunan Pensilvanya eyaletinde nihai olmayan sonuçlara göre Türk asıllı Cumhuriyetçi Senatör adayı Mehmet Öz seçimleri kaybetti. 

Demokrat aday John Fetterman zafer elde ederken Temsilciler Meclisi’nde sadece 1 koltuk fazlası bulunan Demokratların Kongre’de çoğunluğu yakalaması yönünde önemli bir engel aşılmış oldu. 

Sonuçların açıklanmasının ardından Twitter’da bir mesaj paylaşan Fetterman, “Pensilvanya halkına güveniyorduk ve siz de bizi hayal kırıklığına uğratmadınız. Ve sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım” diyerek seçmenlere teşekkür etti.

Fetterman, Pensilvanya’da geçerli oyların yüzde 49,5’ini, Mehmet Öz ise oyların yüzde 48,1’ini alarak yarışı ikinci sırada tamamladı.

Philadelphia’nın bir banliyösünde seçim gecesi toplanan kalabalığa kısa bir konuşma yapan Öz ise, “Tüm oylar sayıldığında bu yarışı kazanacağımıza inanıyoruz” diyerek destekçilerine teşekkür etti ve iyimserlik aşıladı.

Başkan Joe Biden’ın Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu koruma ihtimali zayıf görülüyordu. Cumhuriyetçilerin çoğunluğu yeniden ele geçirecek kadar sandalye kazanması bekleniyordu. Başarılı olmaları durumunda gelecek iki yıl boyunca Biden’ın gündemini kısırlaştırma hedefi güdülüyordu. 

Eski Cumhurşyetçi Başkan Donald Trump’ın desteklediği Öz son haftalarda anketlerde uzun süredir önde olan Fetterman ile farkı kapatmıştı. İki aday arasında başa baş bir yarış yürütülüyordu. 

Daha önce bir Cumhuriyetçinin elinde bulunan bu koltuk, üst meclisin kontrolü ve dolayısıyla Joe Biden’ın görev süresinin geri kalanı için belirleyici olarak görülüyor.

ABD halkı, 100 üyeli Senatonun yüzde 35’ini ve 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tamamını yeniden seçmek için dün sandık başına gitmişti.

DR. MEHMET ÖZ NEDEN KAYBETTİ?

Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın aktardığına göre, ABD’de gerçekleşen ara seçimlerde en pahalı seçim kampanyası 139 milyar dolar ile Pennsylvania eyaletinde olurken Dr. Mehmet Öz şahsi olarak kampanyasına 27 milyon dolar para harcamıştı.

Ali Çınar, Dr. Mehmet Öz’ün seçimi kaybetmesinin nedenlerini şu şekilde açıkladı;

  • Normalde New Jersey eyaletinde yaşayan Mehmet Öz’ün, seçim öncesi Pennsylvania eyaletine taşınması tepki çekti.
  • Kararsızların eski ABD Başkanı Donald Trump’a tepkisi ve Mehmet Öz’ün tamamen Trump odaklı seçim kampanya yürütmesi işe yaramadı.
  • Mehmet Öz’ün felç geçiren rakibi John Fetterman’ın sağlığı üzerinden kampanya yapması doğru bulunmadı.
  • Kampanya ekibinin zayıf olduğu için kampanyasında ümit verici vaatlerde bulunamadı.
  • Karşıt Türk gruplarının ve bazı medya organlarının Mehmet Öz’ün aleyhine kampanyası etkili oldu.
  • İşçi eyaleti olan Pennsylvania’da Mehmet Öz seçmen tabanı ile tam uyuşamadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu