Analiz

ABD ve İsrail’in İran’ın Irak’a yönelik füze saldırılarından öğrenmesi gerekenler

Irak’taki protestolardan dikkati dağıtmak için 73 füze ve düzinelerce insansız hava aracı Irak’a fırlatıldı.

İran, İran’ın herhangi bir misillemeden korkmadığını gösteren inanılmaz bir itirafla, geçen hafta Irak’taki Kürt gruplara 73 adet karadan karaya füze ateşlediğini itiraf etti. Ayrıca “düzinelerce dron” kullandı. O zamandan beri İran, iki hafta üst üste Irak’taki Kürt grupları bombalamaya devam etti .

Bu açıkça, dikkatleri evdeki protestolardan uzaklaştırma girişimidir. İran da protestoları acımasızca eziyor.

İran, Irak’taki Kürt gruplara karşı füze ve insansız hava araçları kullandığını kabul ederek bölgeye yönelik tehditlerini açıkça artırıyor. Tahran’daki rejimin, temelde Irak’taki Kürt muhalif gruplara saldırarak füzelerini ve insansız hava araçlarını test edebileceğine inandığını gösteriyor. Bu grupların savunmasız olduğunu ve İran’ın birleşik operasyonlarda insansız hava araçları, füzeler ve topçu kullanarak saldırıları sessizce planlayabileceğini ve pratik yapabileceğini biliyor.

İran’ın 28 Eylül’de yayınladığı videolar, operasyonlarında iki tip füze kullandığını gösteriyor ve İran da onlarca insansız hava aracı kullandığını iddia ediyordu. Füzelerin İran’ın bu ayın başlarında test ettiği Fateh 360 tipi füze olması muhtemel. Önemli olan sadece tipi değil, aynı zamanda İran’ın insansız hava araçları ve füzeleri birlikte kullanma konusunda daha yetkin hale gelmesidir.

İran ayrıca bir Mohajer-6 insansız hava aracı gönderdi ve vurduğu bölgelerin güvenlik kamerası videosunu çekti. ABD, Mohajer-6 konusunda o kadar endişelendi ki , İran insansız hava aracını vurmak için bir F-15 gönderdi.

İran yeteneklerini sergilemekten çekinmiyor. İran roketlerinin ateşlendiği videoları yayınladı ve ayrıca bir kamyondan 122 mm dereceli roketleri ateşlediğini gösterdi. İran da operasyona hazırlanan askerlerini ve topçularını eylem halinde gösterdi.

Ayrıca insansız hava aracından alınan saldırıların videosunu yayınladı. İran, yaklaşık 73 balistik füzenin ateşlendiğini söyledi. Kuzey Irak’ın Kürdistan bölgesinde çok sayıda hedef vuruldu. 

İsrail ve İran’ın bölgedeki tehditleri için ne anlama geliyor?

İran, Kürtlere saldırmak için kullandığı silahlarla Irak’taki milisleri silahlandırıyor. Suriye’deki milisleri ve Hizbullah’ı da benzer mühimmatlarla silahlandırıyor. Ayrıca Hamas’ın roketlerinin ve stok dronlarının menzilini artırmasına yardımcı oldu. Yemen’deki Husilerin de aynı şeyi yapmasına yardımcı oldu. Bu nedenle İran’ın Irak’taki Kürt gruplara yönelik saldırıları bir boşlukta değil, bölgedeki İran tehditlerinin bir parçası olarak görülmelidir.  

İran’ın mevcut saldırı ve tehdit dalgası son beş yılda arttı.

2018 yılında Suriye’ye hava savunma sistemi taşımaya çalışan İran, Suriye’ye füze, roket, insansız hava aracı ve hassas güdümlü mühimmat taşımaya devam etti.

İran, Şubat 2018’de Suriye’den İsrail’e insansız hava aracı fırlattı. İran, 2019’da insansız hava araçları ve seyir füzeleri kullanarak Suudi Arabistan’a saldırdı.

Aynı yıl, Golan’ı tehdit etmek için bir Hizbullah insansız hava aracı ekibi gönderdi. İran, Temmuz 2021’de Umman Körfezi’nde insansız hava aracı kullanarak bir gemiye saldırdı ve son iki yıldır İran ve Irak’tan uçaklarla İsrail’e saldırmaya çalıştı. Bunlar giderek daha karmaşık işlemler.  

İran’ın yalnızca bölgenin dört bir yanından insansız hava aracı operatörleri eğitmesi değil, aynı zamanda kuzey Irak’ı terörize etmek ve Kürt gruplara ve ayrıca Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine saldırmak için kullandığı taktiklerin İsrail’e yönelik gelecekteki saldırılar için model olması muhtemeldir.

Bunun anlamı şudur ki, İran şu ana kadar Şubat 2018 drone olayı veya Mayıs 2021 drone olayı gibi küçük sondalama saldırılarına başvurdu; İsrail’i tehdit etme kapasitesi ve isteği artıyor. 

Irak’ta olduğu gibi saldırılarda kendini gösteren İran İHA tehdidinin bir diğer endişe verici yönü de İran-Rusya İHA ekseni.

Rusya, bu yılın başlarında İran’ın insansız hava aracı cephaneliğini kontrol etmek için İran’a bir heyet gönderdi. İran, son yıllarda insansız hava araçlarının çeşitlerini, menzillerini ve hassasiyetini artırdı. Rusya şimdi Ukrayna’ya yönelik saldırılarda İran tarzı Shahed 136 kullanıyor .

ABD, İran’a bu insansız hava araçlarını Rusya için ihraç ettiği ve ürettiği için yaptırım uyguladı. İran’ın füze ve insansız hava araçlarının yalnızca Ortadoğu’yu etkileyen bir tehdit olarak görmezden gelinemeyeceği artık açıktır. Şimdi bu silahları evden daha uzağa taşıyorlar ve silahlarına binlerce kilometreye kadar artan menzil sağlıyorlar.  

İsrail, İran’ın insansız hava araçlarını durdurmak için hava savunmasına sahip ve İsrail ve ABD, İran’ın Suriye’deki operasyonlarını engelleme konusunda halihazırda koordineli çalışıyor. 

Buna ek olarak, İsrail ve Körfez ülkeleri, hem İsrail sistemlerinin potansiyel satışları hem de ABD Merkez Komutanlığı ile daha geniş işbirliği yoluyla hava savunma işbirliği üzerinde çalışıyor. Kuzey Irak’a yönelik saldırılardan öğrenilmesi gereken, İran’ın insansız hava araçları ve füze kullanımlarını uyguladığı ve mükemmelleştirdiği ve yakında bu sistemlerle bölgede daha geniş çaplı saldırılar başlatacağıdır.  (The Jerusalem Post)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu