Dünya

ABD, Suriye’nin doğusundaki hava saldırılarının İran’a bir mesaj olduğunu söyledi

Pentagon Çarşamba günü yaptığı açıklamada, doğu Suriye’deki ABD askeri hava saldırılarının İran ve Tahran destekli milislere bu ay ve geçen yıl boyunca birkaç kez Amerikan birliklerini hedef alan bir mesaj göndereceğini söyledi.

Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin İran’ın paramiliter Devrim Muhafızları tarafından desteklenen milisler tarafından kullanılan tesislere bir gecede düzenlediği hava saldırılarının, “ABD, İran ve İran destekli saldırılara karşı kendisini savunmaktan çekinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.”

Kahl, ABD’nin saldırıları başlatma kararının, hem ABD birliklerinin güneyde konuşlandığı El Tanf Garnizonu’na 15 Ağustos’ta düzenlenen milis saldırılarının niteliğine, hem de kurtarılan drone parçalarına dayalı olarak, “İran’ın atıf hakları konusunda ölü olduğuna inanıyoruz.” dedi.

ABD saldırılarından saatler sonra, kuzeydoğu Suriye’de büyük petrol ve gaz sahalarının yakınındaki iki ABD askeri yeri roket ateşiyle vuruldu. ABD Merkez Komutanlığı’na göre, roketler Green Village ve Deyrizor’daki Conoco gaz sahası yakınlarına isabet etti. Bir ABD askeri üyesi hafif bir yaralanma nedeniyle tedavi gördü ve görevine geri döndü ve diğer iki kişi hafif yaralanmalar nedeniyle değerlendirmeye alındı. CENTCOM, ABD kuvvetlerinin roketlerin bir kısmını fırlatmak için kullanılan üç araç ve ekipmanı imha ederek karşılık verdiğini ve “iki veya üç şüpheli İran destekli militanı” öldürdüğünü söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Deyrizor 24’teki muhalif savaş gözlemcisi, ABD hava saldırılarının Afganistan’dan Şii savaşçılardan oluşan Fatimiyyun grubu tarafından yönetilen Ayaş Kampını hedef aldığını söyledi. Savaş gözlemcisi, hava saldırılarında en az altı Suriyeli ve yabancı militanın öldürüldüğünü, Deyrizor 24 ise 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

Deir el-Zour, Irak’a sınırı olan ve petrol yatakları içeren stratejik bir ildir. İran destekli milis grupları ve Suriye güçleri bölgeyi kontrol ediyor ve daha önceki saldırılarda sıklıkla İsrail savaş uçaklarının hedefi olmuştu.

İran’da Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani, ABD’nin “Suriye halkına ve altyapısına” yönelik saldırısını kınayan bir açıklama yaptı. İran’ın hedeflenenlerle herhangi bir bağlantısı olduğunu reddetti.

İran, kendileriyle bağlantılı silahlara rağmen, bölgedeki ABD güçlerini hedef alan milis gruplarını silahlandırmayı rutin olarak reddediyor.

Kahl, ABD saldırılarının, ABD’nin 2015 nükleer anlaşmasına uyumu sürdürmek için İran ile müzakereleri sürdürmeye devam ederken, bu görüşmelerin Amerika’nın saldırıya uğradığında ona karşı harekete geçme istekliliğiyle hiçbir şekilde bağlantılı olmadığının altını çizdiğini söyledi.

Kahl, “Bölgede veya başka bir yerde halkımıza karşı yürüttükleri tehditler, nükleer anlaşmada nereye vardığımızla bağlantılı değil” dedi. “Aslında, kendimizi savunma konusundaki istekliliğimiz ve kararlılığımızla hiçbir ilgisi yok. Ve bence dün geceki grev, İranlılara bu şeylerin farklı yollarda olduğuna dair oldukça açık bir mesajdı.”

CENTCOM, ABD saldırılarının “gerginlik riskini sınırlamak ve zayiat riskini en aza indirmek için orantılı ve kasıtlı eylemlerde bulunduğunu” söyledi. Ordu, Başkan Joe Biden’ın emriyle geldiğini söylediği hedefleri belirlemedi veya saldırılardan herhangi bir zayiat rakamı sunmadı.

Merkez Komutanlığı sözcüsü Albay Joe Buccino yaptığı açıklamada, “Bugünkü saldırılar ABD personelini korumak ve savunmak için gerekliydi” dedi.

Kahl, milislerin bu ay aynı zamanda Al-Tanf’taki iki ABD tesisine koordineli saldırısının, “İran’ın bundan daha fazlasını yapmaya niyetli olduğu ve biz de onları bunun iyi bir fikir olduğu duygusundan uzaklaştırmak istedik” endişelerini körüklediğini söyledi.

ABD’nin başlangıçta sahada 11 sığınak hedefi belirlediğini ve iki noktanın yakınında insanların olabileceğine dair kanıtlar olduğu ve hedefin zayiata yol açmamak olduğu için dokuzunu vurduğunu söyledi.

ABD Hazinesi, Fatimiyyun grubunun Suriye’de çok sayıda savaşa girdiğini ve İran’ın seçkin Devrim Muhafızları Kudüs Gücü tarafından yönetildiğini söyledi.

Deir Ezzor 24 CEO’su Omar Abu Leyla Associated Press’e verdiği demeçte, “Ayaş deposu İran milisleri için çok önemli” dedi. İran’ın ya El Tanf’ta ya da muhtemelen Irak’ta yanıt vermesini bekliyoruz” dedi.

15 Ağustos saldırısında, İran destekli milisler tarafından fırlatıldığı iddia edilen insansız hava araçları, Amerikan kuvvetleri tarafından kullanılan el-Tanf Garnizonunu hedef aldı. Merkez Komutanlığı, saldırıyı o sırada “sıfır zayiat ve hasar yok” olarak nitelendirdi.

ABD güçleri 2015 yılında Suriye’ye girerek müttefik güçleri IŞİD’e karşı mücadelelerinde desteklemişti.(AP)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu