Connect with us

Ortadoğu

ABD Savunma Bakanı Austin’den Neçirvan Barzani’ye mektup

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den 7 Kasım’da Erbil’e yaptığı ziyarete ilişkin teşekkür mektubu aldı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Austin mektubunda, 7 Mart’ta Erbil’e yaptığı son ziyarette gördüğü sıcak karşılama için Başkan Neçirvan Barzani’ye teşekkür etti. Austin, “ABD ile Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki ortaklığın gücünü ve önemini vurgulamaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

İki tarafın IŞİD’in tamamen yenilgiye uğratılmasına yönelik ortak taahhüdünü takdir ettiğini ifade eden, ABD ile Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’la koordinasyon halinde devam eden işbirliğinin güvenli, istikrarlı ve egemen bir Irak için gerekli olduğunu yineledi.

Pentagon ile Peşmerge Bakanlığı arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nda belirtilen kritik reformların uygulanması konusunda Neçirvan Barzani’nin liderliğini takdir ettiğini ifade eden Austin ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile birlikte çalışmaya devam etme arzusunu dile getirdi.

Devamı…