Ortadoğu

ABD, Rojava’yı Sezar Yasası yaptırımlarından muaf tutmaya hazırlanıyor

Bu hafta içinde ABD Başkanı Joe Biden’ın Rojava Özerk Yönetimi kontrolündeki bölgeleri Sezar Yasası yaptırımlarından muaf tutmaya karar vermesi bekleniyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ethan Goldrich konuyu görüşmek üzere Rojava’yı ziyaret edecek ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Konseyi Başkanı İlham Ahmed ile Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile görüşecek.

PDK-S Politbüro üyesi ve Merkez Komite Başkanı Abdülkerim Muhammed, Rûdaw’a yaptığı açıklamada yaptırımların neden kaldırılacağını anlattı.

Abdülkerim Muhammed, yaptırımların kaldırılmasının olası sonuçlarını şöyle yorumladı:

“Yaptırımların kaldırılmasının anlamını şu: Artık bölgede eksikliği duyulan ürünler resmi bir şekilde alınabilecek. Mesela halen piyasada bulunamayan tıbbi cihazlar daha kolay bulunabilecek, edinilebilecek.  ABD’nin burada yaptırımları kaldırması bölgeye halkı açısından olumlu olacak.  Birleşmiş Milletler ve diğer bazı kuruluşlar ve devletler tarafından terörist örgüt olarak kabul edilen  Heyet Tahrir el-Şam bu yatırımlar kapsamında yer almaya devam edecek. Heyet Tahrir el-Şam halen Efrin bölgesinde etkin bulunuyor.”

ABD bir yıldır tartışıyor

Muhammed, Efrin bölgesinin Sezar Yasası yaptırımlarına dahil olmaması ile ilgili ise şunları söyledi:

“Maalesef  Efrin’de Sezer yasası yaptırımları kaldırılmadı. Neden kaldırılmadı? Bildiğimiz kadarıyla Efrin’de bu yaptırımların devam etmesinin nedeni o bölgede Birleşmiş Milletler kuruluşlarının  olmaması. İkinci nedeni de ABD bu bölgede bulunmuyor. Üçüncüsü de bölgede,  katliam, taciz, tecavüz, hırsızlık, gasp gibi suçlar işleyen örgütler yüzünden yaptırımlar da kaldırılmamış oluyor. Ancak umuyoruz ki ABD sesimizi duyar ve Efrin bölgesi yaptırımların kapsamından çıkarılır.”           

Bazı kaynaklara göre, ABD yönetimi geçen yazdan beri Rojava’yı Sezar Yasası yaptırımlarından muaf tutmayı tartışıyordu.

Yaptırımların kaldırılması kararının, insani yardımların bölgeye ulaşımını kolaylaştırmayı ve bu bölgelerdeki ekonomik sıkıntıları hafifletmeyi amaçladığı bildiriliyor.

Yasanın adını, “Suriye hapishanelerinde işkence ve ölümü belgeleyen 52 bini aşkın fotoğrafı ülke dışına çıkardığı” öne sürülen “Sezar” kod adlı bir eski askeri fotoğrafçıdan aldığı belirtiliyor.

Bu nedenle yaptırımlar kamuoyunda “Sezar yaptırımları” diye adlandırılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu