Connect with us

Dünya

“ABD Putin’e suikast düzenleyebilir”

“Birinin ABD’ye tehdit oluşturduğuna karar verdiğimizde ne olduğunu İran’daki Kasım Süleymani’ye sorabilirsiniz”

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Rusya’nın Ukrayna’yla çatışmasında nükleer silah kullanması halinde ABD’nin Vladimir Putin’e suikast düzenleyebileceğini iddia etti.

Donald Trump döneminde görev yapmış bir Cumhuriyetçi olan Bolton, iddialarını Birleşik Krallık radyo kanalı LBC News’de Andrew Marr’la yaptığı röportaj sırasında dile getirdi.

ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi, Rus liderin “ertesi gün olmasa da… sorumlu tutulacağını” anlaması gerektiğini söyledi.

Marr’ın, ABD’nin Putin gibi bir dünya liderini ortadan kaldırma kapasitesine sahip olup olmadığını sorması üzerine Bolton yorumlarını yaptı.

“Onu yakalayamayacağımıza katılmıyorum ve bence o da bunu biliyor. Birinin ABD’ye tehdit oluşturduğuna karar verdiğimizde ne olduğunu İran’daki Kasım Süleymani’ye sorabilirsiniz” dedi.

Joe Biden geçen hafta nükleer “Armageddon” riskinin son 60 yılın en yüksek seviyesinde olduğu uyarısında bulunmuştu.

Salı günü de G7 liderleri Ukrayna’da kimyasal, biyolojik ya da nükleer silah kullanımının ağır sonuçları olacağı konusunda Moskova’yı uyarmıştı.

Liderler bugün, aralarında Kiev’in de bulunduğu Ukrayna şehirlerine çok sayıda füze atılmasından bir gün sonra, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin de katıldığı sanal bir toplantı gerçekleştirdi.

Bu arada Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanlarından emekli Korgeneral H. R. McMaster, CBS News’e yaptığı açıklamada Rus liderin elinde kalan tek şeyin “nükleer kılıcını tıngırdatmak” olduğunu söyledi.

  • (Başkan Biden’ın) mesajı talihsizdi çünkü bir nevi Putin’in ekmeğine yağ sürüyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Generali Süleymani, görevden ayrılan Trump yönetiminin emriyle Ocak 2020’de ABD’nin düzenlediği drone saldırısında öldürülmüştü.

İran güçleri daha sonra bölgedeki ABD mevzilerine yönelik balistik füze saldırılarıyla karşılık vermişti ama bu saldırılarda herhangi bir ABD askeri ölmemişti. Süleymani’nin ölümünden sonra beş gün boyunca, Trump füze saldırılarının ardından İran’ın görünürde “geri adım atmasını” gerekçe göstererek gerilimi tırmandırma tehditlerini geri çekene kadar bir dizi kısasa kısas saldırı ve tehdit devam etmişti.(Indepenent Türkçe)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir