Ortadoğu

ABD Dışişleri Bakanlığı: Irak’taki siyasi durum çöküşün eşiğinde

ABD Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Barbara Leaf, Irak’taki siyasi durumun çöküşün eşiğinde olduğunu ve Mukteda es-Sadr’ın dinlenmesi gerektiğini belirtti.

Irak Haber Ajansı’na konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, Irak’ta siyasi durumun çöküşe doğru gittiğini, sorunların sadece diyalog yoluyla çözülebileceğini belirtti.

Leaf, “Başkan Joe Biden’ın ve özellikle Dışişleri Bakanlığının önceliği, Irak’ın istikrarı ve güvenliği ile ilgilidir” diyen Leas, siyasi taraflar arasındaki ihtilafların ancak diyalogla çözülebileceğine işaret etti.

Irak’taki tüm liderleri aynı masaya oturtmaya çağıran ABD’li yetkili, liderlerin diyalog yoluyla ülkenin çıkarları doğrultusunda doğru kararlar alabileceğini kaydetti.

Barbara Leaf, Irak’taki mevcut siyasi durumun çöküşün eşiğinde olduğunu söyledi.

Irak’a ziyaretinin sebebini ABD liderliğinden bir mesaj iletmek olduğunu vurgulayan Leaf, “Washington, özel diyalog yürütmek ve tavsiyelerde bulunmak için tüm Iraklı siyasi partilerle temas halinde” dedi.

ABD’li yetkili, “Kapsayıcı demokrasinin temel özü, karşıt seslerin yerini alması ve dışlanmaya tolerans göstermemesidir. Kapsayıcılık olmadan eninde sonunda başarısızlık olacaktır” ifadelerini kullandı.

Mukteda es-Sadr’ın çok sayıda taraftarı olduğunu hatırlatan Leaf, “Diğer liderler gibi o da dinlenmeli ama mesele diyalog yoluyla olmalı, yoksa ülke bölünmeye ve kaosa sürüklenir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu