Dünya

ABD Başkanı Biden, Katar’dan Avrupa’ya doğalgaz desteği istedi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını artırması karşısında her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını söyledi. Biden, Rusya’ya doğalgaz yaptırımları getirilmesi olasılığına karşı Katar’dan daha fazla doğalgaz tedarik etmesi talebinde bulundu.

ABD Başkanı Biden, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Sani’nin Washington DC ziyareti sırasında Beyaz Saray’da konuştu.

Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile geçen hafta yaptığı konuşmaların “çok yapıcı olduğunu” söyledi ve gerilimi azaltmak için diplomatik görüşmelere devam edeceklerini söyledi. ABD ile Rusya arasında geçtiğimiz haftalarda çok sayıda görüşme yapılmış, ancak Ukrayna sınırındaki gerilimi azaltacak bir uzlaşıya varılamamıştı.

Katar Emiri’nin ziyareti sırasında Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda doğalgaz satışına yönelik yaptırım uygulanabileceğini belirterek böyle bir durumda Katar’dan doğalgaz tedarikini Avrupa’ya da genişletmesi talebinde bulundu.

Avrupa’nın ihtiyacı olan doğalgazın üçte biri Rusya’dan satın alınıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri de Rusya’nın Ukrayna sınırına 120 bin civarındaki asker göndermesi sonrası yaptırım tehdidinde bulunmuştu. Moskova ise askerlerin kendi sınırları içinde konuşlandırıldığını, Ukrayna’yı işgal niyeti olduğuna yönelik açıklamaları yalanlıyor.

Dünya genelinde doğalgaz tedariki konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bu sebeple Avrupa’da birçok ülkede doğalgaz fiyatları da arttı. Herhangi bir saldırı ya da yaptırım durumunda enerji krizinin daha da fazla büyümesinden endişe ediliyor.

Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üreticisi olan Katar’ın ise fazladan doğalgaz tedarik etme imkanı sınırlı. Çünkü üretim kapasitesinin büyük kısmının satışı halihazırda uzun süreli anlaşmalarla garanti altına alınmış durumda. Ancak uzun süreli anlaşmalarının olduğu -başta Çin ve Japonya olmak üzere- Asya’daki müşterilerinin bunu kabul etmesi; karşılığında talep edecekleri tavizleri vermesi halinde Katar; yılın ikinci çeyreğinde Avrupa’nın ihtiyacı olan doğalgazın bir kısmını karşılayabilir. Bu da Katar’ın LNG satışının ancak yüzde 8 ile 10’u arasında bir miktara denk geliyor.

Oval Ofis’te Katar Emiri el Sani’yle birlikte basına açıklamalarda bulunan Biden, Katar’ı “NATO üyesi olmayan önemli müttefik ülke” olarak belirleme planları yaptığını söyledi. Bu statü, Katar’ı ABD’nin karşısında özel bir konuma getirecek. El Sani ise bu hamle karşısında Biden’la hem bölgesel güvenlik hem de Filistin halkına eşit haklar konusunu görüşeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu