Dünya

ABD Başkanı Biden: Ben bir siyonistim

ABD Başkanı Joe Biden, “Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, NBC kanalında “Late Night With Seth Meyers” programına konuk olarak gündemle ilgili soruları yanıtladı.

Biden, Gazze’de ateşkes hakkındaki soruyu, Önümüzde bir yol var fakat bu zor bir yol” diye yanıtladı.

Esirlerin durumuna ilişkin ise “Öncelikle tutulan esirler serbest bırakılmalı” diyen Biden, esirlerin tamamının kurtarılması için İsrail tarafıyla “Ramazan ayı boyunca eylemlerini durduracakları” konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Biden, İsrail’in kendileri ve Filistinliler için barışa sahip olma fırsatını değerlendirmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı” şeklinde konuştu.

Geçici ateşkesin sağlanması durumunda farklı bir yönde ilerlenebileceğini ifade eden Biden, böyle bir durumda İsrail’in güvenliğini ve Filistinlilerin bağımsızlığını garanti altına alacak iki devletli çözüme ulaşılabileceğini savundu.

ABD Başkanı Biden, New York’a yaptığı ziyarette basın mensuplarının Gazze’de ateşkesin ne zaman sağlanacağına ilişkin sorusuna, “Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze’de) ateşkes sağlanacaktır” yanıtını vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu