Dünya

AB liderleri Fransa’da ‘Rusya-Ukrayna’ gündemiyle buluştu

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke lideri, AB Dönem Başkanı Fransa’nın ev sahipliğinde Paris yakınlarındaki Versay Sarayı’nda buluştu.

AB ülkelerinin liderleri Paris’teki gayrıresmi zirvede, ‘enerji alanında Rusya’ya bağımlılıktan kurtulma’yı konuştu. İkinci önemli gündem Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın AB üyelik başvurusu oldu.

Fransa’nın AB dönem başkanlığı kapsamında Versailles Şatosu’nda düzenlenen zirvenin ilk günü Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola’nın da yer aldığı oturumla başladı.

Zirve bugün yapılacak oturumlarla devam edecek.

Dünkü oturum ve akşam yemeğinde Ukrayna’daki durum, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve enerji sektörüne etkileri ile savunma konuları ele alan liderler bugün ise enerji, tarım ve diğer sektörlere yapılacak yatırımlar ve savaş daha geniş şekilde masaya yatırılacak.

Elysee Sarayı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, zirvede Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a güvenlik, enerji alanında ve insani yardımlar ile siber saldırılarla mücadelede destek sağlanması konusu da ele alınacak.

Liderler ayrıca Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın AB’ye üyelik başvurusunu geniş şekilde görüşecek. Bu konuda AB ülkeleri arasında farklı görüşler bulunuyor.

‘AVRUPA’NIN RUSYA’YA BAĞIMLILIĞINI BİTİRMEK GEREKİYOR’  

AB liderlerini karşıladıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa’nın enerji, tarım ve sanayi gibi birçok sektördeki bağımsızlığının uzun süredir gündemlerinde olduğunu söyledi. Bu ayın sonunda düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde bazı kararlar almak istediklerini ifade eden Macron, Rusya’nın doğal gazı baskı aracı olarak kullanıp kullanmayacağını göreceklerini belirtti.

Macron, tüm senaryolara karşı hazırlıkla olmaları gerektiğini kaydetti.

Fransa’nın diğer Avrupa ülkelerine göre Rusya’nın doğal gazına daha az bağımlı olduğunu dile getiren Macron, Avrupa’nın doğal gaz konusunda yüzde 40 Rusya’ya bağımlı olduğunu ve bağımsızlığın kazanılması gerektiğini anlattı. Macron, bu bağımlılığı azaltma yöntemlerini değerlendireceklerini bildirdi.

Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın AB üyelik başvurusuna ilişkin bu akşam liderlerle görüşme yapacaklarını belirten Macron, “Savaşta olan bir ülke ile üyelik prosedürünü başlatabilir miyiz? İnanmıyorum. Kapıları kapatıp hayır mı demeliyiz? Haksızlık olur” dedi. Macron, Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa’nın temellerini yeniden düşünmelerine neden olacağını söyledi.’

Ukrayna’nın Mariupol kentindeki doğum hastanesine yönelik saldırıyı kınadığı ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya’nın Ukrayna karşı başlattığı savaşı “yasa dışı” ve “haksız” olarak niteledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bu sabah Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştüklerini ifade eden Macron, 48 saat sonra Putin ile tekrar görüşeceklerini bildirdi.

Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı tercih ettiği için sorumlu olduğunu kaydetti: “Diplomatik çözüm ancak Rusya ve Ukrayna arasında sağlanabilir. Biz ancak yardım edebiliriz, yapmaya çalıştığımız şey bu. Ukrayna’da öncelikle ateşkesin sağlanması ve savaşın durması gerekiyor.” 

Bu arada, Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, sabah yaptığı açıklamada, bu zirvenin Avrupa’nın Rusya’ya doğal gaz bağımlılığını azaltmak için bir fırsat olduğunu belirtti.

Rusya’nın Avrupa’nın doğal gaza ihtiyacı olduğunu bildiğini ve buna güvendiğini ifade eden Beaune, “Bağımlılığımızı en hızlı şekilde azaltmalıyız. Rus doğal gazını kullanmamamız gerekiyor. Bunun için bir tarih belirlenmeli. Buna bu sene başlamalıyız” diye konuştu. (AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu