Yaşam

8 kişinin yaşamını yitirdiği ölüm kavşağını yapan şirketin Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin ihalesini de aldığı ortaya çıktı

Urfa’daki selde 8 kişinin hayatını kaybettiği Abide Kavşağı’nı yapan Gürbağ firmasının, 3.9 milyar liralık bir ihale daha aldığı ortaya çıktı. Firmaya Limak’ın yarım bıraktığı Diyarbakır Şehir Hastanesini tamamlama işi verildi.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre; kavşağın viyadüklerini inşa eden Ohitan isimli şirketin bağlı olduğu Gürbağ Group’un sahibi Halil Bağıban projeyi ‘Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu’ sözleriyle tanıtmıştı. ‘Ölüm kavşağı’nı yapan Gürbağ’ın, 3 ay önce 1000 yataklı Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin ihalesini de aldığı ortaya çıktı.

Limak, 260 bin metrekare kapalı, 50 bin 444 metrekare bina oturum alanından oluşan Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin temelini kazdıktan sonra rekor düzeyde artan inşaat maliyetleri ve yüksek enflasyon gerekçesiyle 4 ay sonra şantiyeyi kapattı.  

Firma, zarar ettikleri gerekçesiyle yüzde 15’i tamamlanmamış kamu ihalelerine tanınan tasfiye kararından faydalanarak inşaatı durdurdu. Kasım 2022’de Sağlık Bakanlığı yeni bir ihale açtı ve bu ihaleyi Gürbağ Group kazandı. Gürbağ, deprem faleketi sonrasında yapılacak konutların da ihalesini kısa süre önce almıştı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu