Dünya

3 Avrupa ülkesi Filistin’i resmen devlet olarak tanıyacaklar

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin’i devlet olarak tanıma kararını resmen açıkladı. İsrail ise karşı adım olarak İrlanda ve Norveç’teki elçilerini geri çağırma kararı aldı.

Norveç hükümeti Filistin’i 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacağını duyurdu. Bunun ardından İspanya ve İrlanda da Filistin’i resmen devlet olarak tanıyacaklarını açıkladı.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Norveç hükümeti, Norveç’in Filistin’i bir devlet olarak tanımasına karar verdi” dedi.

On binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı bir savaşın ortasında hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi canlı tutmaları gerektiğini belirten Store, bunun, “yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet” olduğunun altını çizdi.

Hükümetten yapılan açıklamada, Norveç’in iki devletli çözümü desteklediği ve ilerletmeye çalıştığı vurgulanarak Filistin’in bir devlet olarak tanınmasının, Norveç’in, Orta Doğu’daki çatışmaya kalıcı bir çözümün sadece iki devletli bir çözüm yoluyla sağlanabileceği yönündeki uzun süredir devam eden tutumunu vurguladığı bildirildi.

Açıklamada, Filistin’in, Avrupa’daki benzer görüşe sahip ülkelerle eş zamanlı olarak, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanınacağı belirtildi.

İSPANYA

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de bugün, İspanya’nın Filistin’i 28 Mayıs’ta resmen devlet olarak tanıyacağını duyurdu.

İRLANDA

İrlanda Başbakanı Simon Harris ise, aldıkları kararı resmen ilan ederek daha fazla ülkenin Filistin devletini tanımasını beklediklerini söyledi.

Norveç’in ardından, İrlanda Başbakanı Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını duyurdu.

İspanya Başbakanı Sanchez, ülkesinin 28 Mayıs’ta Filistin devletini resmen tanıyacağını açıkladı.

Bu açıklamaların ardından İsrail, karşı adım olarak İrlanda ve Norveç’teki elçilerini geri çağırma kararı aldı.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları sürerken bazı ülkeler Filistin’i devlet olarak tanıma kararı almış ya da bu yönde adım atacaklarını açıklamıştı.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu