Politika

11 Yıl Sonra Ankara ve Şam Arasında İlk Resmi Temas

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye, Rusya ve Suriye savunma bakanlarının Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas’la Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla Moskova’da bir araya geldiği belirtildi.

Bu Türkiye’nin 11 yıl sonra Şam ile ilk resmi temas anlamına geliyor. 

Toplantıda Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarındaki terör örgütleriyle ortak mücadele ele alındı.

Toplantının yapıcı bir havada geçtiği kaydedildi, “Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalınmıştır” denildi.

Görüşmeye ilişkin haberi ilk olarak Rusya’nın RIA haber ajansı aktarmış, Rusya Savunma Bakanlığı’na dayandırılan açıklamada “Suriye krizinin çözüm yolları, mülteci sorunu ve Suriye’deki aşırıcı gruplarla mücadelede ortak çabaların ele alındığı” belirtilmişti.

Görüşmeyle ilgili muhalefet partilerinden ilk yorum CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Başdanışman Ünal Çeviköz, ana muhalefet partisi CHP açısından “sürpriz” olmadığını vurgulayarak, yıllardır iktidara Şam rejimiyle temas kurma çağrısı yaptıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu