Ortadoğu

10 kız öğrenci İngiltere’de Kürdistan Bölgesi’ni temsil edecek

10 Kürt kız öğrenci, yıllık bir İngiliz burs programı olan Chevening Programında Kürdistan Bölgesi’ni temsil edecek.

Her yıl, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen öğrencilere verilen Chevening Bursu, İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere burslu okuma şansı sunuyor. Bursa hak kazananlar Dünya çapında Birleşik Krallık Büyükelçilikleri ve Yüksek Komisyonlar tarafından bizzat seçiliyor.

Rudaw’da yer alan haberde,  10 Kürt kız öğrenciden biri olan politika değerlendirme alanında yüksek lisans derecesi olan Kali Yasin Karim “Kürdistan Bölgesi’nde Chevening bursunu kazanan 10 kız var. Her birimiz farklı şehirden ve farklı üniversitelerde programa katılacağız. Chevening Programında Kürdistan Bölgesi’ni temsil edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Kali Yasin Karim “Program daha çok öğrenciler arasında birbirimizi tanımakla ilgiliydi, ayrıca bize burs hakkında bazı bilgiler verdiler ve ardından Chevening Başkanı ve bazı üst düzey İngiliz hükümet yetkilileri tarafından bazı açıklamalar yapıldı” dedi.

Kürt öğrenci, programın burs kazanan herkes için her yıl bir karşılama etkinliği düzenlediğini belirterek, “Etkinlik Londra’da ve biz Kürt öğrenciler olarak etkinliğe katıldık” dedi.

Kali Yasin, bu yıl dünyanın dört bir yanından 60.000’den fazla öğrenci Chevening Programına başvurdu, ancak sadece  bin 400 öğrenci bursa seçildiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu